Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sugárdózis-vizsgálatok a Nemzetközi Űrállomáson – a SORD program
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Az emberi élet védelme , Az űrállomás és kontinensünk - 2004.02.20 08:50.)

A KFKI Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportja a Nemzetközi Űrállomáson folyó legújabb sugárdózis-vizsgálatokban, a SORD programban is részt vesz. Az első detektorok idén január 29-én, Progressz űrhajóval indultak a világűrbe.

A 2003-tól 2005-ig folyó SORD program szervezését 2002-tõl az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) megbízásából a Német Űregészségügyi Intézet (DLR) végzi, a moszkvai Orvos-Biológiai Problémák Intézete és az Orosz Űrkutatási Ügynökség (Rosaviakosmos) közreműködésével. A program azt vizsgálja, hogy űrséták alkalmával hogyan hatnak az űrhajósokra a kozmikus sugárzás egyes összetevői. Az erre a célra készített ember jellegû „fantom” (neve Matroshka) belsejében és öltözetén számos, a kozmikus sugárzást regisztráló detektor csomag helyezkedik el. Az AEKI SKL 5 összeállításából 2 a fantom belsejébe, a vese és máj szervekbe, 2 pedig a ruházatra, az ún. poncho oldalzsebeibe került. Egy detektor csomag az Űrállomás belsejében végez majd méréseket. Matroshkát a 2004. január 29-én indított Progressz M1-11 űrhajóval juttatták a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére.


A szilárdtest nyomdetektorokból felépített detektor összeállításokról a fantomba integrálás előtt készített felvétel (AEKI SKL)

A fantom az emberi testszövet összetételét szimuláló szeletekből épül fel úgy, hogy a fő belső szervek külön szerepelnek. Minden szeletben, illetve a szervekbe szintén az emberi testszövethez közelálló összetételű detektorokat lehet elhelyezni, melyek a kozmikus sugárzás egyes összetevőit vizsgálják.

A mellékelt kép a fantom egyik szegmensét ábrázolja. A nyílások a detektorok elhelyezésére szolgálnak.

A tervek szerint a fantom az Űrállomás belsejében marad 2004. március 15-ig. Ekkor a személyzet egy űrséta keretében elhelyezi az egyik napelemet tartó külső szerkezeten. Kb. egy év múlva a fantomot az orosz Zvezda szervíz modulba helyezik át, a detektorokat eltávolítják. A személyzet cseréje alkalmával ezek visszakerülnek a Földre és kiértékelésre az egyes résztvevő laboratóriumok kapják meg őket. A fantom további kísérletek része lesz, amelyekben a tervek szerint az AEKI SKL munkatársai a jövőben is részt vesznek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024