Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

STS-107 (4. rész): Egy apró, ám fontos magyar hozzájárulás
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Időjárás és előrejelzése , A Columbia utolsó útja - 2003.02.01 12:12.)

12:12. A szombaton landoló amerikai űrrepülőgép egyik kisérletének részeként szinkronizált felszíni megfigyelések is folytak az elmúlt napokban. A nemzetközi hálózat pontjai az Antarktiszon, Braziliában, az Egyesült Államokban, Izraelben, Japánban, Németországban, Magyarországon és Tajvanon működve segítették a munkát.

Az elég széles körben ismert, hogy a Columbia űrrepülőgép fedélzetén, az STS-107 jelű űrkisérletben számtalan biológiai, orvosi, fizikai kísérletre és geofizikai megfigyelésre került sor. Az már csak néhány szakember számára ismert, hogy az egyik kisérletbe néhány hazai szakember is bekapcsolódott. A geofizikai kisérletek egyikében az űrrepülőgép fedélzetén lévő egyik speciális kamerát irányították a légkör aktív zivatargócai felé, hogy megfigyeljék a hatalmas térrészre kiterjedő, de igen rövid élettartamú, emberi szemmel éppen hogy csak érzékelhető, magaslégköri, vörös és kék színben pompázó fényjelenségeket. Ezekért az alig egy évtizede azonosított és azóta igen intenziven vizsgált jelenségért hatalmas villámkisülések felelősek. Ezek a villámok rádiófrekvenciás sugárzásuk révén a földfelszin távoli pontjain is észlelhetők speciális mérőrendszerekkel.
A Columbia programjához kapcsolódva, - a pontos helymeghatározásra és precíz időmérésre használt GPS műholdak időjelével szinkronizált - felszíni megfigyelésekben Magyarország is részt vett. Hazánk, más országokkal - USA, Izrael, Németország, Brazília, Japán, Tajvan, illetve antarktiszi megfigyelőállomás - együtt, először vett részt olyan kisérletsorozatban, amely megpróbál becslést adni az említett magaslégköri fényjelenség világméretű eloszlására, gyakoriságára, valamint az azt kiváltó villámok tulajdonságaira vonatkozóan.
A Magyar Tudományos Akadémia Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézetének (Sopron), Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumában (Soprontól nem messze), már közel egy évtizede folyik a világ zivatartevékenységének a megfigyelése elektromágneses sugárzásuk révén. A magyar szakemberek folyamatos és élvonalbeli munkájának elismeréseként nyílt lehetőség a nevezett nemzetközi mérési kampányban való részvételre.



Ezt a pillanatot néhány magyar szakember is izgatottan várta: A Columbia felemelkedik a 39A jelű indítóállásból.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024