Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Copernicus 99-szer
(Rovat: GMES - Copernicus, Mezőgazdaság , Környezetünk védelme - 2018.12.11 07:15.)

November végén mutatták be az európai földmegfigyelési program hasznosításának egy híján száz példáját felsorakoztató kötetet.

Az Európai Unió (EU) Copernicus programja az Európai Űrügynökséggel (ESA) karöltve folyik. Ez utóbbi mostanra már hét különböző, a Copernicus számára dedikált Sentinel műhold gyártását és felbocsátását bonyolította le. Ezek szinte hihetetlen mennyiségű földmegfigyelési adattal szolgálnak nap mint nap, amelyek ráadásul szabadon és ingyenesen hozzáférhetők.

Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt a Copernicus alkalmazásainak száma, és kétség sem férhet hozzá, hogy a folyamatnak még mindig csak az elején járunk! A polgárok számára hasznos, a földmegfigyelési adatokat alkalmazó helyi és regionális hatóságok és szervezetek által végzett tevékenységről nyújt érdekes európai kitekintést az Európai Bizottság, az ESA és a NEREUS (Network of European Regions Using Space Technologies) közös, 277 oldalas színes kiadványa.


The Ever Growing Use of Copernicus across Europe’s Regions – a teljes szöveggel elérhető kiadvány címlapja.

A Copernicus gondolata két évtizeddel ezelőtt született meg. Mára a szolgáltatott földmegfigyelési adatok mennyisége tekintetében ez a világ legnagyobb programja. Az adatok alapján működő szolgáltatások, alkalmazások olyan fontos problémákhoz kínálnak információt vagy megoldásokat, mint az élelmiszer-biztonság, az emelkedő tengerszint, a természeti katasztrófák, a városiasodás, a sarkvidéki jégtakaró olvadása, a klíma változása. Ennek megfelelően a kötetben összegyűjtött alkalmazási példák is változatosak – mind földrajzi helyüket, mind témájukat illetően.


Egyetlen példa a 99-ből: belvízfelmérés Írországban a radaros Sentinel-1 műholdak adatai alapján. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2016)

Magyarországról két alkalmazás került be a válogatásba. Az egyik a Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztályán folyó munkát mutatja be, ahol többek közt Sentinel-1 és Sentinel-2 műholdfelvételeket is használnak a mezőgazdaságot érintő károk operatív feltérképezéséhez. A másik az MTA Ökológiai Kutatóközpontja vezetésével létrehozott szolgáltatás, amely Sentinel-2 és Sentinel-3 műholdas adatokon alapuló, globális és valós idejű vízminőség-monitorozást tesz lehetővé a tavak és a tengerek part menti vizei esetében. Igyekszünk a közeljövőben ezekről, valamint néhány másik érdekességről külön, részletesebben is beszámolni az Űrvilág olvasóinak.


Az új kötetet november 22-én mutatták be Brüsszelben, az Európai Parlament épületében. (Kép: Office of MEP / Ricardo Serrão Santos)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024