Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csehország műholdas mezőgazdasági térképe
(Rovat: GMES - Copernicus, Mezőgazdaság - 2016.06.15 07:15.)

A Sentinel műholdak minden korábbinál gyakoribb megfigyelései új lendületet adnak az űrfelvételek mezőgazdasági és környezetvédelmi alkalmazásainak, valamint a támogatás-ellenőrzéseknek.

Az ESA és az EU Copernicus programjának Sentinel műholdjai segítségével a mezőgazdasági területek változásai egyhetes időfelbontással és 10 méteres terepi felbontással követhetők – méghozzá a Copernicus/Sentinel adatpolitikájának megfelelően az adatok bármely felhasználó számára szabadon és ingyenesen hozzáférhetők. A jó időbeli és térbeli felbontásnak köszönhetően a finom változások is követhetők, például a haszonnövények fejlődése vagy a nagyobb táblákon belüli egyenetlenségek.

Az eredmények a terméshozamok előrejelzésétől a világ egyes területeit sújtó éhínségek megelőzéséig számos célra hasznosíthatók. Különösen fontosak a mezőgazdaság számára készülő tematikus térképek és a változások követése (monitorozás).

A Sentinelek egyik legfontosabb feladata az EU közös agrárpolitikájának végrehajtásához nyújtott támogatás, országos és regionális szinten egyaránt. Az EU a költségvetése mintegy 40%-át fordítja agrártámogatásokra, a jogosultságot műholdas felvételekkel ellenőrzik.


Csehország mezőgazdasági földhasználati térképét a Sentinel–1, –2 és a Landsat műholdak 2015-ben készített, több mint 1000 felvétele alapján állították össze. A térkép 2,4 millió hektár művelt terület haszonnövényeit mutatja. (Kép: DUE Sentinel-2 for Agriculture project / modified Copernicus Sentinel data 2015)

Az ESA május 9–13. között Prágában tartotta története legnagyobb szabású földmegfigyelési rendezvényét (a szimpóziumon több mint 3000 szakember vett részt). Ebből az alkalomból mutatták be a Csehország területéről az EU Joint Research Centre közreműködésével készített országos termőterületi térképet. Egyedül a Sentinel–1 radaros mérései elegendőek voltak ahhoz, hogy az ország hét legfontosabb haszonnövényét, köztük a gabonaféléket, a kukoricát és a repcét meg tudják különböztetni. (Érdemes megemlíteni, hogy a Szimpóziumon több mint két tucat magyar szerző előadása is elhangzott, ami rendkívül örvendetes. Sokkal kevésbé örvendetes, hogy az ő eredményeiről szóló, első kézből érkező beszámolók helyett olvasóinknak egyelőre be kell érniük az ESA honlapján közölt gyenge, és a házigazdák iránti magától értetődő figyelmességből a cseh eredményeket bemutató cikkecske ismertetésével. – B.E.)


A Sentinel–2 adatai segítségével (is) elő lehet állítani a különböző növénytípusok megkülönböztetésére alkalmas térképeket. Egyúttal a növények állapotának változása is nyomon követhető, ezt segíti az itt bemutatott levélfelület index (LAI) térkép. (Kép: DUE Sentinel-2 for Agriculture project / modified Copernicus Sentinel data 2015)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024