Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Holland radarmozaik
(Rovat: GMES - Copernicus, A hét képe - 2016.01.07 07:15.)

A Sentinel-1A felvételeiből készült a Hollandiát bemutató kép és videó.

A mintegy 17 millió lakosú Hollandiát északi és nyugati irányban az Északi-tenger határolja, szárazföldi szomszédai keleten Németország, délen pedig Belgium. Az ország területe alapvetően sík, alacsonyan fekszik a tengerszint felett (sőt sok helyen az alatt). Négyzetkilométerenként átlagosan 400 fős népsűrűségével Hollandia a világ egyik legsűrűbben lakott országa.


A Sentinel-1A műhold három, 2015 márciusában készített apertúraszintézises műholdradarméréséből összeállított mozaik Hollandiáról. A kép színezése mesterséges, az államhatárokat fehérrel megjelölték. (Kép: Copernicus Sentinel data 2015 / ESA )

A holland területeket gátak, csatornák összetett rendszere védi a víz – főleg az Északi-tenger, valamint a folyók vize – betörésétől. Enélkül az ország legsűrűbben lakott vidékei könnyen víz alá kerülhetnek. A műholdradaros képen is jól látszanak a vízfelületek, amelyek sötét színűek.


A radarkép egyik kinagyított részletén (középen és jobbra) az Utrecht és Rotterdam között elterülő táj látható, jellegzetes keskeny és hosszú mezőkkel, csatornákkal, falvakkal. A települések a radarképeken szürkés-fehéres színnel tűnnek fel, hiszen az épített környezet hatékonyan veri vissza az űrből érkező radarjeleket. Bal oldalt Rotterdam, kontinensünk legforgalmasabb kikötője, a Rajna, Meuse és Scheldt folyók közös deltatorkolatában.

Kihasználva a szeles napok nagy számát, Hollandiában járva könnyen találkozhatunk az elekromos energia termelésének szolgálatába állított szélturbinákkal. A tengerben, a partok közelében is telepítettek ilyeneket.


Tengeri szélerőmű a part mellett. A radarkép másik részletén, bal oldalt a víz sötét háttere előtt jól kivehetők a szabályos rendben sorakozó szélkerekek. Jobbra Flevoland egy részlete, amely a tengertől elhódított mesterséges szigeteken (poldereken) terül el.

A Sentinel-1A, az európai Copernicus földmegfigyelő program első műholdja 2014 áprilisa óta kering a Föld körül. Képeivel az Űrvilág olvasói is gyakran találkozhatnak.

A Sentinel-1A műholdradaros felvételeiből összeállított kép szerepelt az ESA földmegfigyelési témájú heti videóinak sorozatában.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024