Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Galileo – négyszer
(Rovat: Galileo, Navigáció és térképészet - 2016.11.17 15:15.)

Egyetlen Ariane-5 rakétával egyszerre négy európai Galileo navigációs műholdat állítottak közepes magasságú Föld körüli pályára.

A mostani volt az első alkalom, hogy egy start alkalmával négy Galileo hold indult. Korábban az Európai Bizottság és az Európai Űrügynökség közös műholdas navigációs rendszerének tagjait kettesével, orosz gyártmányú Szojuz rakétákkal indították. Ami a műholdakon kívül még változatlan maradt: a francia guyanai Kourou űrközpont, ahonnan eddig a Szojuzok, most pedig az Ariane-5 is a magasba emelkedett. A start pontos időpontja november 17-én, magyar idő szerint 14:06 volt.


A célnak megfelelően némileg módosított Ariane-5 rakéta orrkúpja rákerül a speciális, most először alkalmazott adapter négy oldalán elhelyezett négy Galileo műholdra. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Photo Optique Video du CSG / J.M. Guillon)

Az új műholdnégyes 18 eleműre bővíti a Galileo már pályán levő holdjainak számát. Az amerikai GPS és orosz GLONASSZ rendszerekhez hasonlóan hely- és időmeghatározó szolgáltatást nyújtó, de az említettekkel ellentétben nem katonai, hanem polgári irányítás alatt álló európai rendszer 24 működő műholddal nyújt majd globális lefedettséget. Ariane-5-tel még két hasonló négyes indítást terveznek a jövőben.

A Galileo műholdak sorozatgyártását a német OHB System végzi, a navigációs rádiójeleket előállító fedélzeti berendezéseket a brit Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) szállítja. A mostani indítást követően 3 óra 35 perc elteltével két, majd további 20 perc múlva újabb két űreszköz önállósult. Mindegyik Galileo hold 717 kg starttömegű. „Beceneveik” Antonianna, Lisa, Kimberley és Tijmen, az európai országokban korábban rendezett gyermekrajzversenyek győztesei után. Aki még emlékszik a közel öt éve rendezett a magyarországi fordulóra, annak feltűnhet, hogy Lisa éppen a „magyar műhold” neve.

Összefoglaló a start előkészületeiről, a Galileo rendszer állapotáról a mostani indítás előtt, valamint az európai műholdas navigációs tervekről. (Videó: ESA)

A mostani volt az Ariane-5 rakéták idei hatodik indítása.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024