Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (1. rész)
(Rovat: Földmérési és Távérzékelési Int., Környezetünk védelme - 2009.12.22 08:30.)

Közel kétéves munka eredményeképpen 2009 szeptemberétől az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) honlapján a szakemberek és minden érdeklődő rendelkezésére áll Magyarország 2006-ra vonatkozó felszínborítás térképe és a 2000 és 2006 között történt felszínborítás- / földhasználat-változások térképe.

Ezzel hazánk is rákerült arra a – befejezett állapotában Európa 39 országát lefedő – térképre, mely egységes és összehasonlítható módon ábrázolja a kontinens tájainak állapotát a 2006-os évben, valamint képet ad annak 2000 és 2006 között végbement változásairól. 2009 decemberére a 39-ből 36 ország térképe készült el, Norvégiától Máltáig, Izlandtól Törökországig.

„A felszínborítást, illetve az annak megváltozását tükröző megbízható információ megszerzése alapvető fontosságú a környezetünkben zajló folyamatok – erdőirtások, elsivatagosodás, urbanizáció, tájdegradáció, a biodiverzitás csökkenése, az ökoszisztéma működésének zavarai, víz- és energiagazdálkodás – monitorozásában. Elsőrendű fontosságú, hogy:
I. Megértsük a klímaváltozás folyamatait és csökkentsük annak hatásait,
II. Fenntartható fejlődési modellt alakítsunk ki,
III. Helyesen gazdálkodjunk a természeti erőforrásainkkal,
IV. Megőrizzük a biodiverzitást,
V. Megértsük az ökoszisztémában zajló folyamatokat.”
(GTOS, ECV T9: Felszínborítás jelentés, 2009. január)

A felszínborítás térképezés során a földfelszín azon elemeit ábrázoljuk, melyek egy évesnél hosszabb ciklusban változnak és távérzékelési adatok alapján felismerhetők. A CORINE Land Cover (CLC) osztályozás a földfelszín jellegzetességeit 44 osztályba sorolja, melyek 5 fő csoportra (mesterséges felszínek, mezőgazdaság, erdők és természetközeli területek, vizenyős területek, vizek) oszlanak. Az állapot-térképek e 44 osztály által lefedett, legalább 25 ha méretű foltokat tartalmazzák. A változás térképezés során azokat a területeket határoljuk le, ahol legalább 5 hektáron és legalább100 méter szélességben megváltozott egy földrészlet CLC nómenklatúra szerinti besorolása. A változásokat képernyőn, az űrfelvételeket összevetve, távérzékelési adatok értelmezésében képzett szakemberek határolják le. Eredményeképpen legalább 5 hektáros poligonokból álló, „2000-es állapot” – „2006-os állapot” kódpárral ellátott térképi leltár készül a megváltozott felszínborítású foltokról. A 2006-os állapot térképe a 2000-es térkép és a változás adatbázis összeadásával készül.

Az ősszel befejezett, CLC2006 elnevezésű projekt az EEA, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) társfinanszírozásával a Földmérési és Távérzékelési Intézet Távérzékelési Központjában (FÖMI TK) került végrehajtásra.

A térképezés az EEA által rendelkezésre bocsátott, az országot 2005-2007-ben többidőpontúan lefedő 57 darab SPOT és IRS űrfelvétel mellett a 2000-es CLC projekt (CLC2000) tíz Landsat TM felvételére támaszkodott. Ezen kívül 1:50 000 méretarányú topográfiai térképek, a teljes országot lefedő légifénykép (ortofotó) borítás, valamint a FÖMI archívumából származó számos további űrfelvétel állt a munkát végző három fotóinterpretátor rendelkezésére. Az adatbázisok tematikus minőségét teljes körű belső felülvizsgálat és két független külső ellenőrzés biztosítja. Az adatok pontosságvizsgálatára 2010 folyamán kerül sor.

(Folytatjuk az eredmények bemutatásával!)

Kosztra Barbara, Büttner György
FÖMI

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024