Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Litvánia is az ESA társult tagja
(Rovat: Európai űrpolitika - 2021.05.04 12:15.)

A megállapodás az eddigieknél magasabb szintre emeli az ország és az űrügynökség gyümölcsöző kapcsolatát.

Litván részről április 28-án került rá az aláírás a dokumentumra, amely szerit az ország a társult tagsági formát választotta, ahogyan nemrég Lettország (2020) és Szlovénia (2016) is. Mint olvasóink előtt jól ismert, hazánk az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) teljes jogú tagállama, másik 21 országgal együtt.


Au¹rinė Armonaitė, Litvánia gazdasági és innovációs minisztere az ESA-val kötött társulási megállapodás egy aláírt példányával Vilniusban, április 28-án. (Kép: Litván Gazdasági és Innovációs Minisztérium)


Az ESA részéről Josef Aschbacher főigazgató március 18-án írta alá a szerződést Párizsban. Mellette jobbra Nerijus Aleksiejunas, Litvánia franciaországi nagykövete. (Kép: ESA)

Litvánia és az ESA társulási megállapodása a parlamenti jóváhagyást követően lép életbe. Az ország elkötelezett az innováció, a műszaki fejlesztés és a tudományos kutatás mellett. Az ESA-val való együttműködés szorosabbra fűzésétől ennek az erősítését remélik. A kapcsolat nem új, már mintegy egy évtizedes múltra tekint vissza. Először általános együttműködési megállapodást kötöttek, majd 2015-ben a balti állami is belépett a PECS programba.

Alig néhány hónappal ezelőtt, a hatodik litván gyártású műhold felbocsátásának apropóján kétrészes sorozatban (itt és itt) mutattuk be az ország rohamléptekkel fejlődő űrtevékenységét. Ami az ESA-val való kapcsolatokat illeti, a PECS egyezmény keretében eddig 35 projektet hajtottak végre, a témák az oktatástól a technológia-fejlesztésen és a földmegfigyelésen át a távközlésig széles területet fogtak át. További 6 munka az utolsó litván PECS felhívás keretében készül.

Litvánia fő űripari és űrkutatási kompetenciái közül az ESA honlapján megjelent hírben kiemelik a nanoműholdak készítését, hajtóműalkatrészek gyártását, az infravörös technológiákat, a műholdas földmegfigyelési alkalmazásokat, a lézertechnológiát és fotonikát, az élettudományokat, a fizikai tudományokat és a rádiófrekvenciás rendszerekkel kapcsolatos eredményeket.

A társulási megállapodás révén – és a tagállamok egyhangú egyetértése esetén – Litvániának is lehetősége lesz közvetlenül részt vennie az űrügynökség tagjai számára nyitva álló önkéntes programokban, ahol a befizetett összeget az arányos földrajzi visszatérítés elve alapján litván űripari vállalkozások és intézmények kaphatják meg munkájuk fejében. A litván delegáció részt vehet az ESA Tanácsának és egyéb vezető testületeinek ülésein, ahol szavazati joguk is lesz az országuk részvételével folyó programokkal kapcsolatos döntéseknél.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024