Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Nem folytatják a diákűrszonda építését
(Rovat: Korszerű oktatás, Kis űreszközök nagy szerepe - 2012.04.17 13:30.)

Az ESA oktatási irodája leállította a Hold kutatására szánt diákűrszonda, az ESMO (European Student Moon Orbiter) fejlesztését.

Pedig a 2006-ban indított projekt márciusban még sikeresen elérte a fejlesztés egyik fontos lépcsőfokát: megfelelőnek találták az előzetes tervezési fázist lezáró vizsgálaton (Preliminary Design Review, PDR). Az Európai Űrügynökségnél (ESA) most mégis úgy döntöttek, hogy nem folytatják az űreszköz megvalósítását. Az ESMO építésében számos európai egyetemi diákcsoport vett részt. (Egy korábbi időszakban Magyarországról, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről is bekapcsolódtak hallgatók a munkába, a fedélzeti adatgyűjtő számítógép fejlesztésén dolgozva.)

Az ESMO (European Student Moon Orbiter) célja egy olyan program megvalósítása volt, amelyben tudományos és műszaki területeken tanuló egyetemi hallgatók gyakorlatot szereznek az űreszközök tervezésévél, menedzselésével, megépítésével kapcsolatban. Mindez hosszú távon hozzájárul az európai űripar jövőjének, a szakember-utánpótlásnak a biztosításához. Maga az űreszköz pedig, a Hold körüli pályán keringve, további ismeretekkel szolgált volna égi kísérőnkről, és alkalmas lett volna új műszaki megoldások, technológiák kipróbálásra.


A tervezett ESMO szonda oldalnézetben. (Kép: Surrey Satellite Technology Ltd.)

A célok egy része – legalábbis ami az oktatási vonatkozásokat illeti – igazából így is teljesült. Több mint 20 különböző egyetem 300-nál is több hallgatója vett részt a programban. Az ESMO leállításának oka pénzügyi természetű. Az ESA értékelése szerint a projekt a jelenleg az oktatási iroda számára rendelkezésre álló költségvetési forrásokkal nem tartható fenn. A tervezési fázis végére ugyanakkor bizonyossá vált, hogy a fő cél – egy kis tömegű szonda küldése a Holdhoz, költségkímélő módon, másodlagos teherként a Föld körüli pályára juttatva, majd onnan saját fedélzeti hajtóműveivel eltávolítva – megvalósítható. Ezért az űrügynökségnél most azt vizsgálják, hogy az ESMO sikeres előkészítéséből mit tudnának hasznosítani más jövőbeli, immár nem elsősorban oktatási célú küldetéseikhez.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024