Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Forgasd meg a saját kísérleted!
(Rovat: Korszerű oktatás - 2009.11.09 10:00.)

Az ESA felhívása egyetemistáknak, kísérleti javaslatok tételére. Magyarok is pályázhatnak!

Az Európai Űrügynökség (ESA) 2010-re vonatkozó „Forgasd meg a saját kísérleted” javaslattételi felhívásában lehetőséget ajánl európai egyetemistáknak arra, hogy „növelt gravitációs térben” végezzenek kísérleteket. Ezen program keretében az egyetemi hallgatók lehetőséget kaphatnak arra, hogy az ESA technológiai központjában, a hollandiai ESTEC-ben található Nagy Átmérőjű Centrifuga (Large Diameter Centrifuge, LDC) segítségével hipergravitációs kísérletekben vegyenek részt.


Az LDC az ESTEC-ben. (Kép: ESA)

Az LDC alkalmas arra, hogy a mintadarabokat a földi gravitáció 1-20-szorosának megfelelő gyorsulással gyorsítsa. A berendezés négy karjának mindegyikén két gondola helyezhető el, gondolánként 80 kg-os terhelhetőséggel. A gyakorlatban hat gondola használható egy időben a karokon, plusz egy gondola a centrifuga középpontjában a kísérletek kontrolljához. A kísérletek forgatókönyvét, tartamát és a lehetséges eszközöket illetően az LDC rugalmasan kezelhető berendezés, a végezhető kísérletek tartama egy másodperctől hat hónapig terjed.

A „Forgasd meg a saját kísérleted” felhívás egyetemisták csoportjait érintő, a tanulmányaik részét képező olyan tudományos vagy technológiai kísérletre vonatkozik, amely néhány órás vagy néhány napos hipergravitációt igényel. A csapatok az ESA tagországaiból és együttműködő országaiból (így Magyarországról is) jogosultak regisztrálni az ESA Oktatási Irodája honlapján. Javaslataikat 2010. január 21-ig nyújthatják be.

A bíráló bizottság négy csapatot fog kiválasztani, amelyek 2010 tavaszán vagy nyarán lehetőséget kapnak kísérletük kifejlesztésére és végrehajtására az ESA első LDC diákkampányában, a hollandiai Noordwijkben. A kampány tervezett időtartama két hét, hetente két-két csapat használhatja majd a kísérleti eszközt.

A „Forgasd meg a saját kísérleted!” projekt folyamán a csapatokat az ESA Oktatási Irodája, az ESA hipergravitációs szakértői és a Mikrogravitációt Kutatók Európai Társasága (European Low Gravity Research Association, ELGRA) tagjai fogják támogatni. Az ESA biztosítja a kísérletek elvégzéséhez szükséges pénzügyi támogatást, fedezi az utazás és a szállás, ill. egy lehetséges konferencia-részvétel költségét.

Az ESA Oktatási Irodája még ebben az évben tervez egy kiegészítő felhívást is, mikrogravitációs kutatásokra, ejtőtorony használatára. További információk a felhívásról e-mailben: spinyourthesis@esa.int

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024