Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ködhatár 700 méteren – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
(Rovat: ELTE műholdvevő állomás, Időjárás és előrejelzése - 2007.12.28 09:27.)

Az elmúlt héten tartós hidegpárna-jelenség alakult ki a Kárpát-medencében, és igen valószínű, hogy az új évig is eltart ez az időjárási helyzet.

Az alacsonyabb területeken csípős hideg és köd van, a magas csúcsokon azonban szikrázó napsütés és szinte tavaszi idő fogadja azt, aki felmászik.


Felvételünkön is látszik, hogy a köd az egész medencét kitölti, folytatása Csehországban, a Havasalföld egy részén és a Balkánon is hasonló időjárást okoz. A köd tetejének magassága folytonosan változik, az elmúlt napokban előfordult, hogy még a Kékes is alig-alig bukkant elő belőle. Ma a magasban melegebb levegő siklik a sűrű és hideg, ezért a talajon stabilan megmaradó köd fölé, emiatt kicsit vékonyabb ez a hideg takaró. A hegyek kibukkanásából kikövetkeztethető, hogy a teteje kb. 700 méter tengerszint feletti magasságban van, hazai hegyeink közül a Mátra, a Bükk és a Börzsöny magasabb részei, a zempléni hegysor két tömbje stabilan kiáll belőle, nyugaton a Kőszegi-hegység is ködsziget. Dobogókő és a Pilis csúcsa is megjelenik képünkön sötét foltoként, és még a Kőris-hegy is épp megborzolja a ködtenger felszínét.

Ilyenkor aki megteheti, annak érdemes fellátogatni egy ilyen ködszigetre, magasabb csúcsra. Nemcsak az alant most szokatlan napsütés és meleg miatt, de a köd feletti, szárazabb levegőben nagyon messze el lehet látni, a távolabbi ködszigetek, jellemzően a felvidéki hegyek is jól láthatók ilyenkor.

A Terra műhold MODIS-rendszerének felvételét december 27-én rögzítettük az ELTE műholdvevő állomásán.

Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024