Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Deep Impact: pályamódosító manőver
(Rovat: Deep Impact, Amerika és az űrcsillagászat - 2012.10.12 07:15.)

A NASA veterán, már kétszer sikeresen használt űrszondája még 2020-ban is megközelíthet egy kis égitestet.

A Deep Impact űrszondán október 4-én 71 másodpercre bekapcsolták a fedélzeti hajtóműveket. Ennek nyomán 2 m/s sebességváltozást értek el. A száraz híradás azt jelenti, hogy a 2005 januárjában indított űreszköznek még egy alkalma lehet, hogy megmutassa, mit tud. A pályamódosító manővert ugyanis azért végezték, hogy a szonda később egy kisméretű, a Földéhez közeli pályán keringő kisbolygó, a 2002 GT mellett repülhessen el.

Ha lenne a Deep Impact szondán kilométeróra, az most 6,75 milliárdot mutatna. Ennyi kilométert haladt már a Naprendszerben az űreszköz. Amiért eredetileg készítették, az a Tempel-1 üstökös megközelítése volt, ahová egy becsapódó egységet is eljuttatott 2005 júliusában. Már 16 nappal az esemény után, a megmaradt hajtóanyag egy részének felhasználásával úgy alakították a pályáját, hogy 2010 novemberében elrepülhessen a Hartley-2 üstökös mellett is. Menet közben ráadásképp a fedélzeti kamerával ismert exobolygókkal rendelkező csillagokat is megfigyeltek.

A harmadik célpontnak választott, 2002-ben felfedezett, 800±400 m-es átmérőjű kisbolygóról szinte semmit sem tudunk. Csak reménykedhetünk benne, hogy a 2020-ra már 15 éve a világűrben repülő Deep Impact műszerei szolgálnak még meglepetésekkel róla. A számítások szerint a találkozásra 2020. január 4-éig kell várnunk. Addig persze még gyűlnek majd az információk a kis égitestről, földi távcsövek segítségével is. Különösen, hogy jövő nyáron 18 millió km-re jut a Föld „közelébe”. Az óvatos várakozás továbbá azért is indokolt, mert a NASA hivatalosan még nem adta áldását a projekt tényleges folytatására. Finanszírozási kérdések ide vagy oda, a Deep Impact mindenesetre most már a „célra állt”.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024