Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Három hold és a gyűrű
(Rovat: Cassini, A hét képe - 2012.01.30 07:15.)

Tavaly decemberben, a Szaturnusz Dione holdjának közelében elrepülve készítette a Cassini-űrszonda ezt az érdekes felvételt.

A képen a közeli Dione (balra) mellett a szabálytalan alakú, kb. 86 km-es átmérőjű Prometheus (középen, a gyűrű fölött) és Epimetheus (113 km; jobbra, a gyűrű alatt) is feltűnik. A három égitestet és a Szaturnusz gyűrűjének egy kis szakaszát mutató felvétel a Cassini szerencsés helyzetét kihasználva készülhetett el.


A Cassini keskeny látószögű kamerájával a látható fény tartományában, 2011. december 12-én készült felvétel. A szondának a Dione holdtól mért távolsága ekkor 108 ezer km volt. (Képek: NASA / JPL-Caltech /Space Science Institute)

A Cassini egyébként eddigi programja során még sosem került ennyire a Dione közelébe (a legnagyobb közelségkor alig 100 km-re repült el az égitest felszíne felett). Hogy az 1123 km-es átmérőjű Szaturnusz-holdról mégsem most készültek a legrészletesebb képek, annak az az oka, hogy ezúttal a Cassini fedélzetén levő egyéb műszereké, s nem a kameráké volt a főszerep. Mintegy kárpótlásul, alább bemutatunk egy régebbi, még 2005-ből származó nagyfelbontású fényképet a Dionéról.


A Dione jeges felszínét becsapódási kráterek szabdalják, s láthatók geológiailag fiatal, világos színű vetődések is. Számos vékony, közel párhuzamos barázda keresztezi a területet a felvétel bal felső sarkában. A legtöbb kráter fala világos, aljukon viszont sötétebb színű anyag rakódott le. A képet a Cassini 19 600 km távolságból, 2005. október 11-én készítette.

Képkészítés helyett elsősorban mivel foglalkozott a Cassini decemberben a Dione mellett? A kutatók többek közt a hold belső felépítéséről szerettek volna többet megtudni, ennek érdekében a szonda rádiójeleiből a pálya megváltozását igyekeznek pontosan kiszámítani. A fedélzeti tömegspektrométer az égitest közvetlen közelében levő részecskéket vizsgálta. Az infravörös spektrométerrel pedig a hold jeges felszínén, a törésvonalak mentén az aktivitás további jelei után kutattak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024