Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szűzföldek betörése
(Rovat: Cassini, Távoli világok kutatói - 2005.11.17 06:10.)

Jó rég volt már, amikor a csillagászoknak földrészneveket kellett kitalálniuk egy újonnan felfedezett égitesten a Naprendszerben. A Cassini vizsgálatai nyomán most ez a nemes feladat hárult a kutatókra: a Titan felszíni formáinak kerestek és találtak neveket.

Mint ismeretes, a Cassini előtt a Titan mindössze egy narancssárga ködfelhő takarta apró gömb volt a Szaturnusz rendszerében, a felszínt senki sem láthatta. A szonda által készített felvételek azonban felfedik a ködfátyol alatti tájat (mégha a várakozásokhoz képest lassabban és nehezebben történik is mindez). A nagyfelbontású fotókból a hold testének két nagyobb darabját sikerült kielégítően megörökíteni és a tudósok a munka megkönnyítése érdekében máris elkezdtek neveket adni az egyes felszíni formáknak.


A 2005. szeptember 7-i közelrepüléskor készült képekből egy mozaikot készítve (fent) a képkiértékelő részlegnek sikerült egy majdnem a hold Szaturnusz felé néző féltekéjének egészét mutató képet készítenie. A központi helyet elfoglaló alakzatot alakja után korábban csak „nagy H”-ként emlegették, mostantól azonban már Fensal-Aztlan-régió lesz a munkaneve. A nagy kép 20 darab digitálisan feljavított fotó mozaikjából állt össze.

A másik képet az október 28-i elrepüléskor készítette a Cassini és a 10 képből összeállt mozaik a Titan egy másik érdekes régióját mutatja (lent). A tengert formázó sötétebb terület stílusosan a Shangri-la nevet kapta, melyeket szigetek pöttyöznek (köztük például Santorini) és egy nagy mesebeli földrész, Xanadu övez.


A nevek egyelőre természetesen nem hivatalosak, azokat az IAU-nak még el kell fogadnia, de valószínűleg nincs izgalmasabb dolog a világon, mint felfedezőként nevet adni az újonnan felfedezett földeknek. Akárcsak a pionírok két-három évszázaddal ezelőtt… (Forrás: SpaceFlightNow.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024