Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Magyar jelenlét 2009-ben a Nemzetközi Űrállomáson – Újra Matrjoska-vonulás
(Rovat: BIOPAN, Brados, Matrjoska - 2008.12.16 13:00.)

A 2008. év utolsó hónapja különösen mozgalmas volt a KFKI AEKI Sugárvédelmi Kutatócsoportjának (SKCS). Két, nemzetközi együttműködésben zajló program eseményei tették izgalmassá ezeket a napokat.

A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a Matrojska emberi fantom belsejében elhelyezett, a kozmikus sugárzás dóziseloszlását mérő detektorok harmadik generációjának a fantomból történő kiszerelését a jelenlegi 18. számú legénység tagjai, az orosz asztronauta, Jurij Loncsakov, az ISS fedélzeti mérnöke, és Michael Fincke, az amerikai parancsnok végezte el 2008. november 21-én. Az öt SKCS detektorcsomag 13 hónapja indult Budapestről. Kölnben a többi résztvevő kutatócsoport detektoraival együtt csomagolták őket össze (1. ábra) és repültek tovább a kazahsztáni Bajkonurba.


1. ábra: A Matrjoska detektorokat tartalmazó zsákok a szállító űrjárműbe való rakodás előtt.

2007. október 10-én érték el az Űrállomást a Szojuz TMA-11 személyszállító űrhajóval, amely a 16. számú legénységet is szállította. Jurij Malencsenko október 18-án fel is töltötte a fantomot a friss detektorokkal (2. ábra).


2. ábra: Malencsenko éppen a Zvezda modulban aktiválja a jobb lába mellett látható fantomban elhelyezett elektronikus mérőeszközöket.

Ezek a detektorok több mint egy évnyi Föld körüli keringés után az Űrállomáshoz csatlakozó Endeavour űrsikló tárolóterébe kerültek, és 2008. november 30-án landoltak a NASA kaliforniai űrközpontjában. Innen utaztak tovább Kölnbe, ahol a résztvevők detektorai szétosztás után hazaindulnak. Várhatóan karácsonyi meglepetésként jutnak el Budapestre is, ahol kiértékelésük 2009. januárban megkezdődhet.

Ezzel a Matrjoska vizsgálatoknak nincs vége, a fantom újra helyet változtat, és a japán Kibo modulba költözik. Az Űrvilág korábbi híreiben számot adtunk a fantom mozgásáról. Első alkalommal az orosz Zvezda modul külső platformján űrsétát szimulált 2004-től, majd bevonult a Pirsz nevű, Szojuz űrhajókat fogadó dokkoló modulba 2005 karácsonyán. Később, 2007 őszén beköltözött a Zvezda modul belsejébe, ahol már levetette az űrsétához nélkülözhetetlen hővédő köpenyét is (3. ábra).


3. ábra: Balról jobbra: a detektorokkal feltöltött fantom; a fantom mellénykében, zsebeiben detektorokkal; a fantom szkafanderben; majd hővédő burkolatban. A hővédő burkolatot csak az űrsétát szimuláló, első kísérletben és a Pirsz modulban alkalmazták.

A japán Kibo modult a Discovery szállította az ISS-hez 2008. május 31-én (4. ábra) és rövidesen megindultak a modulba telepített kísérletek is (5. ábra).


4. ábra: Az ISS, ahogy azt az Endeavour fotósa látta 2008. november 28-án, szétválás után. A Matjoska fantom rövidesen a Zvezda modulból a Kibo modulba költözik.


5. ábra: A busz méretű, egyelőre még tágas japán Kibo modul belseje. Ide kerül át rövidesen a Matrjoska fantom.

Az európai ESA és a japán JAXA űrügynökségek egyezsége alapján a Matrjoska kísérletek a Kibo modulban folytatódnak. Az új detektorokat a tervek szerint 2009. április 22-én indítják útnak az orosz Progressz-33P teherűrhajóval. Az új magyar SKCS detektorok tervezése megindult. Ezeket januárban kell a kölni központba eljuttatni ahhoz, hogy időben Bajkonurba kerülhessenek.

És még valami újdonság. A Columbus modult az Atlantis űrrepülőgép vitte az ISS-hez 2008. február 7-én. Egyes kísérletek már el is kezdődtek. A kozmikus sugárzás dózisviszonyainak feltérképezése azonban még nem indult be. Erre 2009. február 10. után kerülhet csak sor, ekkor startol ugyanis a Progressz-32P teherűrhajó, fedélzetén az ESA detektorcsomagjaival. Ezek a modul 10 pontján helyezkednek majd el (6. ábra). Az SKCS frissen készített detektorai sikeresen átestek a minőség-ellenőrzésen, és jelenleg a többi 8 résztvevő detektoraival együtt elindultak Kölnből Bajkonur felé.


6. ábra: Az ESA Columbus moduljának felépítése és a kozmikus sugárzást mérő 10 egység helye.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024