Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szojuz MSZ-25
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2024.03.23 14:15.)

Második próbálkozásra, két női és egy férfi űrhajóssal a fedélzetén sikeresen elindult a legújabb orosz űrhajó a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé.

A Szojuz MSZ-25 bajkonuri startját eredetileg március 21-én magyar idő szerint 14:21-re tervezték, de 20 másodperccel a visszaszámlálás vége előtt biztonsági okokból megszakították a folyamatot. Kezdetben nem lehetett tudni, mi okozta a problémát. Órákkal később a Roszkoszmosz egy a rakéta elektromos rendszerében fellépett hibára hivatkozott, de különösebb részletek említése nélkül. A Szojuz űrhajók és hordozórakéták robusztus és kipróbált rendszerek, a start utolsó pillanatban történő lefújása merőben szokatlan – sőt mi több, eddig példátlan – az orosz (korábban a szovjet) emberes űrrepülésben. Az űrhajót indító Szojuz-2.1a rakéta végül mintegy két napos késéssel, március 23-án 13:36-kor emelkedett fel a kazahsztáni indítóállásról. A start késése egyúttal azt is jelenti, hogy az ISS-hez (pontosabban a Pricsal modulhoz) való érkezés még további két napot csúszik, hiszen míg az eredeti menetrend szerint mindössze 3 órás repüléssel érték volna el az űrállomást, addig most a sok évvel ezelőtti gyakorlatnak megfelelő 2 napos (34 Föld körüli keringést tartalmazó) önálló repülés következik a Szojuz MSZ-25 utasai számára.

A három főből álló személyzet parancsnoka Oleg Novickij (Oroszország), két társa Tracy Caldwell Dyson (USA) és Marina Vasziljevszkaja (Belarusz). A NASA űrhajósa fél évig tartó küldetésre indult az ISS-re. Érkezésével egyet ugrik az állandó személyzetek számozása az ISS-en, mostantól a fent dolgozók alkotják a 71-es számú csapatot. Novickij és Vasziljevszkaja a tervek szerint rövid, kb. 10 napos ott-tartózkodás után vissza is tér a jelenleg az ISS-nél állomásozó előző Szojuz űrhajóval, az MSZ-24 jelzésűvel. Hozzájuk az amerikai Loral O’Hara csatlakozik, aki tavaly szeptemberben ment fel a Szojuz MSZ-24-gyel. Akkori orosz útitársai – akikkel azóta együtt dolgoztak az ISS előző két állandó személyzetében – még fél évvel tovább maradnak. Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub majd ősszel indul vissza a Földre – épp a most feljutó Szojuz MSZ-25 űrhajó kabinjában.


A Szojuz MSZ-25 felfelé menő személyzete, balról jobbra Dyson, Novickij és Vasziljevszkaja, egy az indulásuk előtt készített csoportképen. (Kép: NASA/Bill Ingalls)

A Belaruszt képviselő egykori profi versenytáncos és légiutas-kísérő, az újonc űrhajós Marina Vasziljevszkaja (33 éves) kiválasztásáról és utazásának propagandaértékéről tavaly szeptemberben külön is részletesen írtunk. Oleg Novickij (52) most a negyedik, Tracy Caldwell Dyson (54) a harmadik űrrepülésén vesz részt.

Március 21-én, amikor a Szojuz MSZ-25 eredetileg indult volna, volt egy másik start is az ISS kiszolgálására. A SpaceX Dragon CRS-30 teherűrhajóját Floridából, a Cape Canaveral támaszpont 40-es startállásából bocsátották fel egy Falcon-9 rakétával (magyar idő szerint 21:55-kor). Erről a helyről legutóbb 2020 márciusában volt Dragon indítás (CRS-20), akkor még az űrhajótípus előző változatával. A SpaceX eddig a NASA Kennedy Űrközpontjának közeli 39A starthelyét használta a Dragon-2 teher- és személyszállító variánsának indításaihoz. Mostanra a 40-esnél elkészültek a toronnyal, amelynek használatával a jövőben akár emberes repülések is indulhatnak majd innen. A már álló helyzetben várakozó rakéta tetejére szerelt űrhajóba a személyzet beszállását biztosító folyosót a teherűrhajó-indítások alkalmával arra tudják használni, hogy a start előtti 24 órával még „friss” elemeket is adjanak a rakományhoz.

A mai napon (23-án) már célba is ért, a Harmony modul felső részéhez automatikus üzemmódban dokkolt Dragon CRS-30 összesen 2841 kg rakományt (kísérleti anyagokat és berendezéseket, az űrhajósok számára ellátmányt, az űrállomásra eszközöket, valamint négy amerikai CubeSatot) vitt magával. Mintegy egy hónapon át lesz az ISS-nél „kikötve”, mielőtt visszaindulna a Földre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024