Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Váratlan izgalmak az ISS-en
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2021.07.30 09:15.)

Az orosz Nauka modul érkezése után furcsa vészhelyzet alakult ki a Nemzetközi Űrállomáson.

Tegnap mi is beszámoltunk róla, hogy komolynak tűnő technikai problémák után végül sikeresen kikötött az űrállomásnál a több mint 20 tonnás új orosz kutató- és lakómodul, a Nauka. Miközben az ISS-en tartózkodó orosz űrhajósok a modul használatba vételének előkészítésén dolgoztak, váratlanul bekapcsoltak a Nauka manőverező hajtóművei, és elkezdték kifordítani az egész űrállomást a megszokott térbeli orientációjából. A hiba oka egyelőre még nem világos.


A Nauka az ISS-hez csatlakozva. Mindjárt érkezés után gondot okozott... (Kép: NASA / Shane Kimbrough)

Normális esetben az ISS térbeli helyzetének tartásáért az amerikai szegmens giroszkópjai felelnek, de a kb. 3 órával a Nauka dokkolása után kezdődött váratlan folyamatnak nem tudtak gátat szabni. Így működésbe léptek először az orosz Zvezda modul hajtóművei, majd besegített az állomás túlsó felén parkoló Progressz teherűrhajó is. Végül sikerült ellensúlyozni a Nauka hajtóműveinek téves akcióját, de addigre az ISS így is kb. 45 fokkal eltért a szokásos térbeli irányától, miután másodpercenként fél fokos fordulatot is megtett. Bő egy óra elteltével aztán sikerült helyreállítani az eredeti állapotot. A jelek szerint szerencsére nem keletkezett semmi kár vagy sérülés a szerkezetben, bár a részletes elemzések még folynak.

A fedélzeten az ilyenkor szükséges vészhelyzeti eljárást követték, az űrállomás és az irányítók kommunikációja elsőbbséget kapott a NASA adatátjátszó műholdas hálózatában. Az ISS űrhajósai mindenesetre nem voltak közvetlen veszélyben. Azonban nem szokványos és nem megnyugtató érzés, ha a nagy méretű komplexum a Föld körül keringve elkezdi elveszíteni helyes térbeli orientációját...

A kavarodás miatt, a biztonság kedvéért elhalasztották a Boeing CST-100 Starliner űrhajójának mára tervezett indítását is. Az OFT-2 jelű, megismételt automatikus (még a fedélzeten utazó emberek nélküli) küldetés célja az ISS-hez való csatlakozás és a visszatérés tesztelése. A következő lehetséges startidőpont a Starliner számára jövő kedd (augusztus 3.).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024