Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Reggeli landolás Kazahsztánban
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2020.04.17 12:15.)

A Szojuz MSZ-15 három utasa egészen más körülmények közé tért haza, mint amilyenek elutazásukkor uralkodtak e bolygón – izolációjuknak nincs egészen vége.

Az orosz űrhajó kabinjában az orosz parancsnokon, Oleg Szkripocskán kívül két amerikai társa, Jessica Meir és Andrew Morgan szállt le a kazah sztyeppén április 17-én, magyar idő szerint 7:16-kor. A Nemzetközi Űrállomásról (ISS) érkeztek, amelyet űrhajójuk valamivel több mint 4 órával korábban hagyott el.


A csoportkép még az űréllomáson készült. (Kép: NASA)

Morgan és Meir számára a mostani volt az első űrrepülésük. Több száz tudományos kísérlet elvégzésében segédkeztek, a témák a biológiától az orvostudományon és földmegfigyelésen át a fizikáig a szokásos széles területeket ölelték fel. Morgan az általában megszokottnál tovább, 9 hónapig (pontosan 272 napig) volt az űrben, a 60., 61. és 62. személyzetben is dolgozott. Eu idő alatt nem kevesebb mint hét űrsétát hajtott végre valamelyik társával, összesen csaknem 46 óra időtartamban. Ezek közül négy során az Alfa Mágneses Spektrométer (AMS-2) részecskefizikai kísérleti berendezés felújítását végezték el.

Meir és Szkripocska, akik ugyanezzel a Szojuz MS-15 űrhajóval érkeztek, 205 napot töltöttek űrrepüléssel. Meir nevéhez (is) kapcsolódnak az űrtörténelem első csak női űrsétái, mindjárt három is. Ezek alatt, összesen 21 óra 44 percig partnere a legutóbb hazatért Christina Koch NASA-űrhajós volt. Szkripocska immár a harmadik űrutazásán van túl, összesítésben 536 napot töltött a világűrben. Távozásukkor hivatalosan is megkezdődött az ISS 63. számú állandó személyzetének munkája. Hárman maradtak fent, a nem sokkal korábban a Szojuz MSZ-16-tal érkezett Chris Cassidy (a parancsnok) és orosz társai, Anatolij Ivanyisin és Ivan Vagnyer.


Meir újra a Földön, mellette arcmaszkos segítők. (Kép: Roszkoszmosz)

Az első gyors helyszíni orvosi vizsgálatokat követően az amerikaiak a megszokott módon Kazahsztánból egyenesen Houstonba repülnek, orosz társukat pedig Csillagvárosba viszik. Ami nem megszokott, az az előzetes vizsgálatok lerövidítése és a hagyományos helyi fogadóünnepség elmaradása. A koronavírus-járvány idején az űrhajósokat ehelyett a lehető legrövidebb idő alatt helikopterrel Bajkonurba vitték, onnan pedig a saját kiképző központjaikba reptetik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024