Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Orosz cserepáros
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2020.02.22 07:15.)

Az áprilisban induló Szojuz MSZ-16 kijelölt orosz legénységének tagjai helyett (is) a tartalékok utaznak majd a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

A Roszkoszmosz orvosi jellegű okokkal indokolta a változtatást. Így az amerikai Chris Cassidy mellett nem a korábban megnevezett és a repülésre készülő Mihail Tyihonov és Andrej Babkin – mindketten újoncok –, hanem Anatolij Ivanyisin és Ivan Vagnyer utazik majd. A 34 éves Vagnyer számára ugyancsak ez lesz az első repülés, az 51 éves Ivanyisin viszont veteránnak számít, két ISS expedícióval és összesen 280 nap űrben töltött idővel. Őket eredetileg a soron következő, Szojuz MSZ-17 űrhajó első számú orosz legénységének jelölték ki, így útjukat most lényegében előre fogják hozni.


Anatolij Ivanyisin, az Szojuz MSZ-16 tartaléksorból előre lépő parancsnoka. (Kép: NASA / Bill Ingalls)

Orosz sajtóértesülések szerint az egészségügyi ok Tyihonov szemsérülése. A Szojuz MSZ-16 a tervek szerint április 9-én startol majd Bajkonurból. Most először használják majd élesben a Szojuz hordozórakéta 2.1a változatát emberek szállítására, a tavalyi próbánál a Szojuz MSZ-14 személyzet nélkül repült.

Áprilisban az ISS-en a 62. számú állandó személyzet orosz parancsnoka, Oleg Szkripocska és amerikai kollégái, Andrew Morgan és Jessica Meir fogják fogadni az újonnan érkezőket. Egy hetes átadás-átvételi időszak után ők visszatérnek a Szojuz MSZ-15 kabinjában, a 63-as személyzet vezetését Cassidy veszi át. Ők addig hármasban maradnak, amíg meg nem érkezik a SpaceX első személyzettel repülő Crew Dragon űrhajója, s fedélzetén a NASA két űrhajósa, Doug Hurley és Bob Behnken. Ezt a mostani tervek szerint vaamikor májusra várhatjuk. Hogy Hurley és Behnken pontosan meddig marad az ISS-en, azt egyelőre még nem döntötték el, de a lehetőség megvan rá, hogy akár hónapokig is dolgozhassanak, vagyis a 63. számú legénység tagjaivá váljanak.

Ha mégis további késlekedés lenne a NASA kereskedelmi űrhajózási programjában, akkor viszont az ISS személyzete csak három főből áll majd, amíg októberben meg nem érkezik a következő Szojuz űrhajó. Emiatt a kockázat miatt a Szojuz MSZ-16 eredetileg kijelölt űrhajósai külön az ISS amerikai szegmensének kezelésére vonatkozó kiképzést is kaptak, hiszen a tartósan egymagában maradó amerikai társuk adott esetben segítségre szorulhat. Tyihonovot például felkészítették arra, hogy amerikai szkafanderben Cassidy társaságában űrsétát végezzen, ha a szükség úgy hozza. Babkin pedig a kanadai robotkar kezelését tanulta meg. A mostani orosz személyzetváltással ezt a tudásukat nem fogják tudni alkalmazni, és helyükbe lépő tartalékok esetén már nincs idő ilyesfajta plusz kiképzésre. Korábban azonban Cassidy is csak tartalék volt az Szojuz MSZ-16 személyzetében – egy japán űrhajós, Akihiko Hoshide helyett léptették elő, épp az amerikai kereskedelmi űrhajók késlekedése miatt –, és ebben a minőségében végeztek közös űrruhás gyakorlatokat Houstonban az akkor még szintén tartalék Ivanyisinnal. Mindenesetre az a különös helyzet állt elő, hogy más-más okokból ugyan, de a következő orosz űrhajó teljes, orosz és amerikai stábja is az eredetileg tartaléknak szánt személyzet tagjaiból áll össze.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024