Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Orosz ruhacsere
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország - 2014.08.26 07:15.)

Nemsokára megújulnak a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrsétái során használt orosz Orlan űrruhák.

A szkafanderek most készülő ötödik generációja a tervek szerint 2015 őszére juthat fel az űrállomás fedélzetére. Az űrhajósok körében népszerű az egy darabból álló Orlan, mivel az amerikai űrséták során használt felszereléshez képest egyszerűbben lehet fel- és levenni azt. (Ez utóbbiakat jelenleg, a Luca Parmitano olasz űrhajóssal történt tavalyi – a sisakban űrséta közben megjelent vízzel kapcsolatos – incidens óta nem is használják. A SpaceX Dragon teherűrhajója szeptember végi útjáig kell várakozni, hogy az amerikai űrruhákhoz új akkumulátorok kerüljenek fel az ISS-re.)

A jelenleg használatban levő negyedik generációs orosz (Orlan-MK) űrruhák tervezett élettartamuk vége felé járnak. A felváltásukra készülő új sorozat jele Orlan-MKS. Ezek hat évig is használatban maradhatnak, összesen 15-20, egyenként legfeljebb 9 órán át tartó űrbeli munkára tervezték őket. Az újítások között automatikus környezeti ellenőrző rendszer is szerepel, ami lehetővé teszi, hogy a kozmonauták jobban koncentrálhassanak a munkájukra, kevésbé kelljen az űrruha belsejében uralkodó körülményekre (például a hőmérséklet beállítására) figyelniük. A jelenleginél nagyobb, színes, több információt megjeleníteni képes képernyő lesz a szkafanderben. Egy újfajta poliuretán réteg megnöveli a „ruhadarab” tartósságát, rugalmasságát, csökkenti össztömegét (110 kg-ra). Nem csak az űrruha újul meg, de tartozik majd hozzá olyan kis rakétahajtómű, amelynek segítségével az űrhajósok szükség esetén vissza tudnak térni az ISS légzsilipjének külső bejáratához, ha valamilyen okból elszakadnának az űrállomástól. Ezt a funkciót egyetlen gombnyomással lehet majd aktiválni.


Az Orlan-MKS űrruha. (Kép: Anatolij Zak / RussianSpaceWeb.com)

Az űrruha önálló manőverező képessége egy fontos plusz biztonsági megoldás. Elvileg a most érvényben levő munkaszabályok kizárják, hogy a nyílt világűrben dolgozó űrhajósok leváljanak az ISS-ről. Mindig két különböző helyen kell kapcsolódniuk az űrállomás külső részére szerelt fogantyúkhoz. A gyakorlatban azonban több alkalommal előfordult már, hogy ezt a szabályt nem tartották be, és kötelek helyett alkalmanként, rövid időre csak kézzel kapaszkodtak az űrsétán résztvevők.



A legutóbbi orosz űrsétán, augusztus 18-án Alekszandr Szkvorcov és Oleg Artyemjev – még Orlan-MK űrruhákat használva – 5 óra 10 percen át dolgozott a nyílt világűrben. Közben kézzel „indítottak” egy perui egyetemi nanoműholdat (Chasqui-1), amely még februárban került fel egy Progressz teherűrhajó rakterében, és kísérleti mintákat cseréltek az űrállomás külső részén. (Képek: Roszkoszmosz)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024