Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Telt ház és tiszta levegő
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Új eszközök és anyagok - 2020.01.01 07:15.)

Amikor nemrég egyszerre kilenc űrhajós tartózkodott a Nemzetközi Űrállomáson, az ESA új berendezése is besegített a levegő tisztításába.

2019 októberében a Nemzetközi Űrállomás (ISS) a szokásosnál is zsúfoltabb volt, a megszokott maximális 6 fős személyzet helyett rövid ideig 9-en laktak az alacsony Föld körüli pályán keringő komplexumban. Ekkora létszám mellett az ISS életfenntartó rendszereit csúcsra járatták, hogy legyen elegendő friss levegő és ivóvíz az űrhajósok számára. Emellett az Európai Űrügynökség (ESA) új oxigéntermelő berendezését is használatba vették, hogy minél több szén-dioxidot vonjanak ki az ISS levegőjéből. Az ACLS (Advanced Closed Loop System) egy fejlett, zárt rendszerű berendezés, amely egy speciális ammónia alapú anyag segítségével metánt és vizet állít elő. Az előbbit kieresztik az űrbe, az utóbbit elektrolízissel összetevőire bontják. Az így nyert oxigén visszakerül az űrállomás légterébe. Az ACLS tavaly a japán HTV-7 teherűrhajó rakományának részeként került fel az űrállomásra.


Az ISS-en 2015 óta először most októberben tartózkodtak egyszerre kilencen, köztük az Egyesült Arab Emírségek első űrhajósa. (Kép: NASA / ESA)

Az ACLS fő egyik feladata a levegőben levő szén-dioxid szintjének szabályozása, a berendezés működését az ISS-en eddig végzet tesztek alapvetően igazolták is. A jövőben, esetleg hosszabb távú űrutazásoknál a módszernek nagy szerepe lehet az alacsony szén-dioxid-szint kialakításában, az űrutazók egészségének és megfelelő komfortérzetének biztosításában. Ehhez azonban megbízható működésre lesz szükség. A berendezés ugyanakkor még nem nevezhető késznek, a folyadékok és gázok viselkedése a súlytalanságban például okozott meglepetéseket. A próbákat épp az eljárás továbbfejlesztése érdekében végzik. Újabban további részegységek és szűrők is érkeztek az ISS-re, és a szakemberek reménykednek abban, hogy 2020 elejére teljesen működőképessé válik a rendszer.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024