Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tranquility és Cupola
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Az űrállomás és az USA - 2010.02.09 08:00.)

Bemutatjuk az Endeavour (STS-130) fedélzetén az ISS-hez szállítandó új modulokat.

A Tranquility (Node-3) és a Cupola csatlakoztatásával a Nemzetközi Űrállomás (ISS) készültsége 90%-os lesz, amennyiben a NASA asztronautáinak jelenlegi küldetése sikeresen zárul.

A két európai gyártású modult több éves tervezés és építés eredményeképpen most szállítják az állomáshoz. A részegységeket a tervek szerint több űrséta ill. az ISS-en üzemelő robotkarok segítségével juttatják majd végleges helyükre.


A Tranquility (Node-3) modul lesz a végleges otthona annak az életfenntartó egységnek, amely a hat fős állandó személyzet kiszolgálását lehetővé teszi. Ehhez az egységhez csatlakozik majd a Cupola elnevezésű megfigyelő modul is. A Node-3-at az STS-130 küldetés keretében a Node-1 (Unity) egységhez fogják kapcsolni. A Node-3 modul 6706 mm hosszú, átmérője 4480 mm, végleges pályán keringő tömege 19 000 kg.


(Képek : ESA)

A Cupola egy hét ablakos, boltozatos felépítésű obszervatórium, ahonnan a legénységnek panoráma jellegű kilátása lesz a világűrre, ill. a Föld irányába, és innen irányítják majd az Űrállomáson működő Canadarm-2 robotkart is. A Cupola az ISS egy túlnyomásos munkaterülete, ahonnan a legénység kontrollálhatja a távirányított manipulátor-rendszert, és általában is könnyebben figyelheti meg a különböző égitesteket, valamint az ISS-hez látogató űreszközöket is. Mikrometeoritok és a Föld körüli pályán keringő űrszemét elleni védelmet nyújtó rendszerrel (MDPS), és lezárható ablakvédő spalettákkal is felszerelték. Magassága 1500 mm, maximális átmérője 2955 mm, tömege 1880 kg.

A Node-3 (az amerikaiak által adott nevén Tranquility, vagyis nyugalom) egy ESA-NASA megállapodás keretében készült. Az ESA Columbus laboratóriumának 2008. februári feljuttatásáért cserébe – más hozzájárulások mellett – az európaiak készítették el a Node-2 (Harmony) és Node-3 összekötő modulokat az ISS-re. A Cupola egy másik egyezmény keretében jut oda. Cserébe az amerikaiak öt alkalommal visznek fel ESA érdekeltségű rakományt az űrállomásra. Érdekesség, hogy a most felszerelendő két új modullal az ISS hermetizált részegységeinek több mint egyharmadát tervezték, fejlesztették és gyártották Európában.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024