Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

ISS: a hosszabbítás lehetősége
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Űrturisták és magánűrhajók - 2023.12.13 07:15.)

A NASA nem tartja kizártnak a Nemzetközi Űrállomás küldetésének meghosszabbítását 2030 utánra, ha a kereskedelmi űrállomások még nem készülnek el.

A novemberben Washingtonban tartott Beyond Earth szimpóziumon Ken Bowersox, a NASA űrműveletekért felelős főigazgató-helyettese arról beszélt, „nem kötelező” az ISS-t a jelenlegi terveket követve az évtized végén kivonni a forgalomból. Figyelembe véve a kereskedelmi célú űrállomások építésén dolgozó cégek ütemterveit és a munka előrehaladását, az ISS küldetése meghosszabbítható. Mint elmondta, az időpontok egyelőre bizonytalanok, csak annyi biztos, hogy mihelyt elkészülnek a kereskedelmi űrállomások, a NASA azonnal áttér azok igénybe vételére. (A téma lebegtetése annál is inkább indokolt, mert mint korábbi cikkünkben megírtuk, az ISS megsemmisítéséhez szükséges eszköz is várhatóan csak a jövő évtized közepére készülhet el. – B.E.)

A NASA az ISS működtetésében részt vevő nyugati partnerekkel – Kanadával, az ESA-val és Japánnal – már megegyezett az ISS üzemidejének 2030-ig történő meghosszabbításáról, ezzel szemben orosz részről egyelőre csak 2028-ig van érvényben a megállapodás, aminek az az oka, hogy a Roszkoszmosz négyéves ciklusokra hoz döntést az ISS jövőjéről, a legutóbbi döntés pedig a 2024–2028 időszakra szól.


A Nemzetközi Űrállomás egy Crew Dragon űrhajó legénységének 2021-ben készített felvételén. (Kép: NASA)

A NASA évek óta támogatja az alacsony Föld körüli pályákon (LEO) folyó tevékenység kereskedelmi alapokra helyezését (Commercial LEO Destinations, CLD). Szeretnék, ha a NASA űrhajósai már a 2020-as évek végén a CLD program keretében LEO pályára kerülő, és a NASA minősítését megszerző egy vagy több magán űrállomást használhatnák. Így 2030-ra megtörténne az átállás, lehetővé téve az ISS megsemmisítését a 2030-as években. Az átállás kulcsa tehát jelenleg a magán űrállomásokat fejlesztő cégek kezében van, amelyekről korábban, illetve a közelmúltban már írtunk. A NASA azzal számol, hogy a majdani kereskedelmi űrállomás(ok)on két űrhajósa dolgozhat. Eközben figyelniük kell arra, hogy ha az áttérés a kereskedelmi űrállomásokra túl hamar történne meg, akkor a NASA-nak költségvetési forrásai egy részét az ISS fenntartásáról át kellene csoportosítani a kereskedelmi űrállomásokon folyó munka támogatására, ami kedvezőtlen hatású lenne. Ezért – Bowersox nyilatkozata szerint – a NASA továbbra is 2030-at tekinti az átmenet elsődleges céldátumának.

Optimizmusát nem mindenki osztja. A NASA repülésbiztonsági tanácsadó testülete például aggodalmát fejezte ki az ISS átmenet kapcsán, mert a menetrendet túl feszesnek tartják, ami biztonsági kockázatokat hordoz. Egyúttal a testület hangsúlyosan felhívta a NASA figyelmét az ISS-t megsemmisítő USDV fejlesztésének fontosságára, és rámutattak, hogy a projekt nem tűr halasztást. Mint korábbi cikkünkben megírtuk, a NASA 2024-re 180 millió dollárt irányoz elő az USDV fejlesztésére, amelynek a tervek szerint a 2020-as évek végére kellene elkészülnie, azonban a tervek annak a lehetőségét is tartalmazzák, hogy a megvalósítás, azaz az ISS letérítése keringési pályájáról, akár 2035-ig elhúzódhat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024