Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csak sürgős esetben!
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Az űrállomás és kontinensünk - 2022.06.02 07:15.)

A NASA leállította az ISS fedélzetén található szkafanderek használatát, kivételt csak a sürgős esetek jelenthetnek.

Az űrrepülőgépes korszakból származó, öregedő szkafandereket a jövőben nem használhatják a tervezett űrséták végrehajtására. A korlátozást azt követően rendelték el, hogy Matthias Maurer ESA-űrhajós sisakjában a március 23-i űrsétája után vizet találtak. A Maurert a szkafanderből kisegítő társa, Kayla Barron megállapította, hogy a sisak ablakának 50%-át vékony vízréteg borította, és a sisak hátuljában lévő, a nedvességet elnyelő párna is nedves volt. Az „űreszközön kívüli mobil egységnek” (EMU, extra-vehicular mobility unit) nevezett, régi típusú, ormótlan szkafandereket mostantól csak váratlan helyzetekben, pl. veszélyhelyzet elhárítása céljából használhatják, ha arra a NASA illetékesei a kockázatok mérlegelése után engedélyt adnak.


Matthias Maurer, az ESA űrhajósa 2022. március 23-án végrehajtott űrsétája közben. (Kép: NASA)

A víz sisakba szivárgása korábban is néhányszor problémát okozott. Először 2013 júliusában tapasztalták a veszélyes jelenséget, amikor Luca Parmitano olasz ESA-űrhajósnak sürgősen félbe kellett szakítania űrsétáját, mert életveszélyes mennyiségű víz gyűlt össze a sisakjában.

Ezt követően rendszeresítették a sisak belsejében a nedvességet magába szívó párnát (HAP, helmet absorption pad), valamint beépítettek a sisakba egy, a szívószálhoz hasonló légzőcsövet, amelyen keresztül az űrhajós akkor is levegőhöz jut, ha arcát beborítja a sisakba kerülő víz. Később még egy nedvességet elnyelő elemet is beépítettek a sisakokba, amely megakadályozza, hogy a víz a sisak elülső részébe jusson.

Luca Parmitano említett űrsétája óta egyetlen űrhajós sem került hozzá hasonlóan súlyos helyzetbe, mégis Maurer március 23-i űrsétája nyomán a víz megjelenése a sisakban aggodalomra adott okot. A NASA azt tervezi, hogy júliusban a SpaceX Dragon teherűrhajójával lehozzák az ISS-ről azt a szkafandert, amelyet Maurer az űrsétája során használt, hogy kivizsgálhassák a rendellenesség lehetséges okát.

Az idei év hátralévő részére még négy űrsétát tervezetek, kettőt-kettőt augusztusra, illetve novemberre, amelyek során az ISS energiaellátását biztosító napelemek korszerűsítését kellett volna elvégezni az űrhajósoknak. Ezek azok a nem sürgős űrséták, amelyek végrehajtását most felfüggesztették, mindaddig, amíg Maurer szkafanderének vizsgálata nyomán nem sikerül megnyugtató megoldást találni a problémára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024