Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Dragon CRS-23
(Rovat: Az űrállomás és az USA, SpaceX - 2021.08.29 09:30.)

A SpaceX újabb teherűrhajója a NASA megbízásából ellátmányt szállít a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

A Cargo Dragon CRS-23 jelű küldetése a floridai Kennedy Űrközpont 39A starthelyéről indult augusztus 29-én, magyar idő szerint 9:14-kor. (Az előző nap a startot a kedvezőten időjárás miatt lefújták.) Ezzel véget ért a két hónapig tartó „nyári szünet”, amikor a SpaceX egyetlen Falcon-9 rakétát sem indított – miközben az idei első félévben 20-at is. (Az eddigi startok oroszlánrészét a Starlink műholdrendszer kiépítése jelentette, de most új, lézeres kommunikációs berendezés kerül a műholdakra, ezért szüneteltették az utánpótlás pályára állítását. Az alacsony pályás internetszolgáltató műholdsereg bővítése várhatóan szeptemberben folytatódik, méghozzá a kaliforniai Vandenberg bázisról, ahonnan nagyobb hajlásszögű pályákra kerülnek az új űreszközök.)


A Falcon-9 rakéta, rajta a Dragon teherűrhajóval az indítóhelyre szállítás előtt. Augusztus 26-án rövid statikus hajtóműteszten próbálták ki, hogy minden rendben van-e a hordozórakétával. (Kép: SpaceX)

A mostani Cargo Dragon kabinja egyszer már járt az ISS-nél, tavaly decemberben indították (CRS-21). Hétfőn (augusztus 30-án), magyar idő szerint délután 5 óra tájban várható, hogy dokkol az ISS-nél. A fedélzetén a szokásos élelmiszer és tartalék alkatrészek mellett számos kísérleti berendezés és minta utazik az űrállomásra, többek közt anyagtudományi és orvosbiológiai témákban. A technológiai kíséretek között megtalálható egy kis japán robotkar – a GITAI Japan Inc. fejlesztése –, amely a remények szerint a későbbi hosszú távú űrrepülések résztvevőit segítheti. A Nanoracks cég Bishop zsilipmodulján belül próbálják majd ki, részben automatikus üzemmódban, részben földi távirányítással.

A Dragonnal utazik a Faraday Research Facility nevű, kísérleteknek helyet adó berendezés, amelyet a houstoni ProXops cég gyártott. Az első alkalommal egy ugyancsak houstoni kutatóintézet (Houston Methodist Research Institute) egy a krónikus betegek testébe ültethető, távirányítható gyógyszeradagoló berendezésével kísérleteznek majd benne.

A teherűrhajó a hermetizált kabin belsejében magával visz még nyolc CubeSatot. A NASA ELaNa (Educational Launch of Nanosatellites) programja keretében szervezett újabb küldetésben az apró amerikai, ausztrál, brit és Fülöp-szigeteki/japán műholdak később, az ISS-ról kilökve kerülnek majd önálló pályára. Maga a Dragon várhatóan két hónapot marad az ISS-nél, a Harmony modul elülső részéhez csatlakozva, mielőtt visszaindul a Földre.


A Falcon-9 első fokozata most először a SpaceX új platformján (A Shortfall of Gravitas) landolt az Atlanti-óceán vizén. (Kép: SpaceX)

A ma indult küldetés során a Dragon közel 2 tonnás rakományának tömegeloszlása a következő: 1046 kg tudományos kísérleti berendezés, 480 kg ellátmány az ISS űrhajósainak, 338 kg alkatrész, 69 kg az űrsétákhoz szökséges felszerelés és 24 kg eszköz az orosz partner számára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024