Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Vegyes reakciók Oroszországból
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Az űrállomás és Oroszország , SpaceX - 2020.06.09 07:15.)

Mit szóltak a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programjában fő partner oroszok az amerikai űrhajózás új mérföldkövéhez?

Bár a SpaceX Crew Dragon űrhajójának berepülése még nem ért véget, maga az a tény, hogy kilenc év után újból emberek indultak az űrbe amerikai földről, korszakváltást jelez. A NASA kereskedelmi űrhajófejlesztési programjának első látványos eredményére gratuláció érkezett a Roszkoszmosz vezetőjétől, de vannak, akik nem annyira lelkesek.

A Crew Dragon, fedélzetén a NASA két űrhajósával, május 30-án indult Floridából és kevesebb mint egy nap leforgása alatt sikeresen dokkolt az ISS-hez. Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy a vége felé közeledik az amerikaiak függése az orosz Szojuz űrhajóktól. Igaz ugyan, hogy nemrég még kötöttek egy 90 millió dolláros megállapodást az oroszokkal egy amerikai űrhajós ISS-re való szállításáról, de az már elsősorban a biztonságot szolgálja. Ha minden jól megy és nem lesznek további jelentős késések, hamarosan a Crew Dragon, később pedig a még mindig egy sikeres próbarepülése előtt álló Starliner, a Boeing fejlesztette új űrhajótípus bevethető lesz az ISS személyzetcseréjére.


Jim Bridenstine, a NASA vezetője (balra) és Dmitrij Rogozin, az orosz űrkutatásért felelős Roszkoszmosz állami vállalat főigazgatója egy 2018. októberi oroszországi találkozójukon. (Kép: NASA / Bill Ingalls)

Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezetője május 31-én Twitter-bejegyzésekben gratulált a NASA és a SpaceX szakembereinek a sikeres dokkolás alkalmával. Azonban ő maga régebben nem mindig volt ennyire lelkes. Emlékezetes a még 2014-ben, miniszterelnök-helyettesként, a krími válság idején tett megjegyzése. Akkor a megromló amerikai–orosz kapcsolatokra, az amerikai szankciókra utalva gúnyosan felvetette, hogy a NASA orosz űrhajók helyett trambulinnal juttassa fel az embereit az űrállomásra, ha tudja. Az ISS együttműködésben aztán nem okoztak különösebb törést a viták, de a kommentárt az óceán túloldalán máig sem felejtették el. Erre utalt Elon Musk megjegyzése a Crew Dragon startját követő sajtótájékoztatón, miszerint „a trambulin működik!” (Más kérdés, hogy hat év telt el azóta... – F.S.) Rogozin mostani udvarias gratulációjakor utalt is rá, hogy vette Musk tréfás üzenetét.

Orosz részről nem mindenki olyan lelkes, mint látszólag Rogozin. Az új amerikai űrhajók elkészültével ugyanis az orosz űripar jelentős megrendeléstől esik el. Ez a legjobb esztendőkben évi több száz millió dollárt tett ki. Egy tapasztalt orosz űrhajós, Pavel Vinogradov például nemrég egy interjúban túl korainak nevezte, hogy orosz űrhajósok is repüljenek az új fejlesztésű amerikai űrjárműveken. A terv ugyanis az, hogy kölcsönösségi alapon lesznek továbbra is amerikai utasok a Szojuzokon, illetve oroszok a Crew Dragon és Starliner űrhajók fedélzetén. Ennek a praktikus oka, hogy bármelyik típus kiesése esetén is mindkét ország űrhajósainak biztosított legyen az ISS-re való eljutása. A háromszor repült Vinogradov, aki egyszer a Mir űrállomás (1997), kétszer az ISS (2006, 2013) lakója volt, úgy véli, hogy addig nem lehet orosz kollégáit az új űrhajókra ültetni, amíg azok nincsenek túl néhány sikeres próbarepülésen. Ez a Roszkoszmosz álláspontja is. Vinogradov azt is megjegyezte, hogy szerinte a Szojuz olcsóbb is, mint a Crew Dragon.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024