Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy Dragon-korszak vége
(Rovat: Az űrállomás és az USA, SpaceX - 2020.04.08 13:15.)

A SpaceX teherűrhajói első generációjának utolsó képviselője sikeresen visszatért, a Csendes-óceánban landolt.

A Nemzetközi Űrállomásról (ISS) visszatért Dragon CRS-20 teherűrhajó több mint 1,8 tonna hasznos teherrel megpakolva, április 7-én ereszkedett le Los Angelestől délnyugatra, miután néhány órával korábban robotkar segítségével eltávolították az ISS-től. Mind a Csendes-óceánra való megérkezés, mind a robotkaros távozás utoljára történt ebben a formában, hiszen a következő alkalomtól kezdve – először várhatóan október vége felé – a SpaceX már az új Dragon-2 típust használja majd, hogy a NASA megbízásából rakományokat vigyen az űrállomásra, illetve hozzon onnan vissza. A Dragon-2 teherváltozata immár automatikus üzemmódban fog dokkolni az ISS-hez, és leérkezésének helye az Atlanti-óceán lesz, Florida partjainak közelében. Több rakományt vihet ugyan magával, viszont a keskenyebb dokkolónyílásnak köszönhetően kisebb darabokat, visszatéréskor pedig gyorsabban eljuthat a kikötőig, mint Kalifornia partjainál.


Ami ugyanolyan marad a jövőben is: a leereszkedés utolsó fázisában ejtőernyők fékezik a Dragon kabint. A fénykép 2017-ben, egy korábbi Dragon teherűrhajó visszaérkezésekor készült. (Kép: SpaceX)

A most visszatért – egyébként újrahasznosított, harmadik alkalommal repült – kapszulát hajón Los Angeles kikötőjébe szállították. A felnyitását követően előkerülnek a kísérleti minták, köztük olyanok is, amelyeket sürgősen az illetékes kutatócsoportokhoz kell juttatni tudományos vizsgálatok céljából. A teherűrhajóval érkeztek például élő kísérleti egerek, súlytalanságban növesztett növényi sejtek, és még egy sor biológiai és gyógyszertudományi kísérlet eredménye. Az egerek egy japán vezetésű genetikai kísérletben vettek részt, és nem elég, hogy átestek az oda- és visszaút viszontagságain, de az ISS-en egy centrifugában forgatták őket, hogy ne teljes súlytalanságban legyenek, hanem a földi nehézségi erő töredéke hasson rájuk. Egy másik kísérletben csontsejtek jártak a súlytalanságban, míg idelent a földi laboratóriumban egy kontrollmintát mágneses levitációval lebegtettek. Azt szeretnék megfigyelni, hogy milyen hűen szimulálja a súlytalanságot a földi eljárás – ideális esetben ki lehetne váltani egy csomó drága űrkísérletet, miközben a csonttömegvesztés hatásait kutatják. A Dragon visszatérő rakományában szívizomsejtek is helyet kaptak, amelyeket klinikai kísérletek keretben vizsgálnak.

A Dragon CRS-20 majdnem pontosan egy hónapja, március 9-én érkezett az ISS-hez, miután 7-én egy Falcon-9 rakétával felbocsátották Cape Canaveralről. Felfelé közel 2 tonna volt a rakománya, köztük a külső raktérben az azóta már az űrállomás Columbus moduljának külsejére átkerült európai Bartolomeo kísérleti platform.


Az első kereskedelmi hasznosítású európai külső kísérleti platform az ISS-en, a Bartolomeo a helyére került a Columbus modul menetirány felőli oldalán. (Kép: ESA / NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024