Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Hárman újra a Földön Két amerikai és egy orosz űrhajós tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a Szojuz MSZ-08 kabinjában. A landolás október 4-én, magyar idő szerint 13:45-kor történt Kazahsztán területén. Az orosz űrhajó utasai, Oleg Artyemjev, Drew Feustel és Ricky Arnold közel 197 napos űrutazásuk végére tettek pontot. Ez idő alatt, az űrállomás 56. számú legénységének tagjaiként összesen négy űrsétát (három amerikai, egy orosz) hajtottak végre, teljes gőzzel folytak a tudományos kísérletek, sőt még egy váratlan helyzetet – a másik Szojuz űrhajó falának kilyukadását – is kezelniük kellett. Két Dragon, valamint egy-egy Cygnus, Progressz és HTV teherűrhajó érkezett, szintén nem hagyva időt az unatkozásra.
Evés közben az 56. személyzet, a mostani trió visszatérése előtti napokban. Balról jobbra: Drew Feustel, Serena Auñón-Chancellor, Szergej Prokopjev, Oleg Artyemjev, Ricky Arnold és Alexander Gerst. Feustel Gerstnek adta át az űrállomás parancsnokságát, így európai űrhajós vezeti az 57. számú legénységet. (Kép: Oleg Artyemjev / Roszkoszmosz)
A még március 21-én startolt Szojuz MSZ-08 három utasával előzőleg 9:57-kor hagyta el az ISS-t, annak is a Poiszk modulját. A leszállásukat követően Artyemjev elmondhatja magáról, hogy két hosszú időtartamú repülése során összesen majdnem pontosan egy évet, 366 napot töltött a világűrben. Feustel mögött három repülés, köztük a Hubble-űrtávcső egyik űrrepülőgépes nagyjavítása áll, összesen 226 nappal. Arnold 210 napot töltött eddig az űrben, két részletben. Ami az űrsétával töltött időt illeti, 9 alkalommal és összesen 61 óra 48 perccel Feustel egyenesen az örök ranglista harmadik helyére lépett.
Prokopjev, Gerst és Auñón-Chancellor csak október 11-éig maradnak hármasban a fedélzeten, akkor csatlakozik az 57. személyzethez a Szojuz MSZ-10 két utasa, az orosz Alekszej Ovcsinyin és az amerikai Nick Hauge. Bár az orosz űrhajó három személyez, ezúttal a harmadik hely üresen marad. Egy orosz űrhajós, akinek az új laboratóriumi modullal kellett volna dolgoznia, kimaradt, hiszen a modul feljuttatása késik.
Látványos légi felvétel a Szojuz MSZ-08 földet érése előtti pillanatról. (Kép: NASA / Bill Ingalls)
Gerst és Hague október második felében két űrséta során szeretné telepíteni az ISS külső részén a hat új akkumulátoregységet, amelyek a japán HTV-7 teherűrhajóval érkeztek nemrég. Ezután az új fejlesztésű amerikai magánűrhajók régóta várt bemutatkozása következik. Ezekkel szűnne meg az amerikaiak függősége a jelenleg egyetlen ISS-utazásra használható orosz Szojuztól. Először a SpaceX Crew Dragon űrhajója kerülhet sorra, akár már az év vége felé, de inkább 2019 elején. Első próbarepülését még emberek nélkül hajtják majd végre, automatikus megközelítéssel és dokkolással, majd egy hónap múlva tengeri visszatéréssel. A Boeing Starliner űrhajója hasonló módon, 2019 elején eshet át az első éles próbán. Ha minden jól alakul, tavasztól (Crew Dragon) és nyártól (Starliner) akár elkezdődhetnek az emberes repüléseik is.
Közben persze folytatódik a menetrendszerű személyzetcsere, még mindig Szojuzokkal. Prokopjev, Gerst és Auñón-Chancellor a tervek szerint december 13-án indul vissza, következő trió (az orosz Oleg Kononyenko, az amerikai Anne McClain és a kanadai David Saint-Jacques) még az év vége előtt, december 20-án startol majd Bajkonurból, a Szojuz MSZ-11 űrhajóval.
| |||
|