Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mi várható 2013-ban? (1. rész)
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Az űrállomás és Oroszország , Kína a világűrben - 2013.01.03 07:15.)

Hagyományos kétrészes évindítónk első felében az emberes űrhajózási programokkal kapcsolatban várható 2013-as eseményeket gyűjtjük össze.

Az űrrepülésben a következő évet is a Nemzetközi Űrállomás (ISS) uralja. A 3-3 fős nemzetközi személyzetek megszokott cseréjével igyekeznek folyamatosan fenntartani hat űrhajós jelenlétét a bázison. Mivel az űrállomás lényegében felépült, működtetése legalább 2020-ig biztosítottnak látszik, a hangsúly – ahogy már 2012-ben is – annak minél jobb kihasználásán lesz, a lehető legtöbb tudományos kísérlet végrehajtásával. A személyzetek fel- és leutazását továbbra is orosz Szojuz űrhajókkal biztosítják, az alábbi menetrend szerint:

Szojuz TMA-08M (március 28.) – Pavel Vinogradov, Alekszandr Miszurkin (Oroszország), Christopher Cassidy (USA)
Szojuz TMA-09M (május 28.) – Fjodor Jurcsihin (Oroszország), Karen Nyberg (USA), Luca Parmitano (ESA / Olaszország)
Szojuz TMA-10M (szeptember 25.) – Oleg Kotov, Szergej Rjazanszkij (Oroszország), Michael Hopkins (USA)
Szojuz TMA-11M (november 25.) – Mihail Tyurin (Oroszország), Richard Mastracchio (USA), Koichi Wakata (Japán)


Egy Szojuz űrhajó az ISS-hez csatlakoztatva. 2013-ban is rajtuk múlik majd az űrállomás legénységének rendszeres váltása. (Kép: NASA)

2013-ban folytatódik az Egyesült Államokban a kereskedelmi alapon szerveződő teherszállítás a Nemzetközi Űrállomásra. A SpaceX 2012-ben szinte már „bejáratott” Dragon teherűrhajójának következő, CRS-2 jelű repülése március elejére várható. Ha minden jól megy, az újabb Dragonnal (CRS-3) júliusban száll fel a Falcon-9 hordozórakéta Floridából, az év hátralevő részébe pedig akár még két további repülés is beleférhet. Az itt megadott dátumok persze inkább tájékoztató jellegűek, a pillanatnyi terveket tükrözik. Ahogy megszokhattuk az űrprogramokban, késések mindig előfordulhatnak. Különösen igaz ez az a NASA másik partnere, az Orbital Sciences Cygnus űrhajójának kipróbálására, amit már tavaly ilyenkor is előre jeleztünk, 2012-ben mégsem lett belőle semmi. Most úgy tűnik, hogy legkorábban 2013 januárjában végre elindulhat a Wallops-szigetről az első Antares (korábbi nevén Taurus-2) rakéta, rajta még csak a Cygnus tömegmodelljével. Feltéve, hogy minden rendben zajlik, 2013 elején tanúi lehetünk a Cygnus első tesztrepülésének az ISS-hez, a teherűrhajó befogásával és csatlakoztatásával, majd visszatérésével együtt. Még további, immár szolgálatszerű teherszállító repülések is lehetnek ebben az évben, de azért egyelőre ne szaladjunk ennyire előre...


Ha egyszer eljut odáig, így közelít majd a Cygnus teherűrhajó az ISS-hez. Az első alkalom 2013 áprilisában (?) várható. (Fantáziakép: Orbital Sciences)

Az űrállomás élelmiszerrel, ivóvízzel, üzemanyaggal és kísérleti felszerelésekkel való ellátásban továbbra is támaszkodnak az orosz Progressz teherűrhajókra. 2013-ban az első, a Progressz M-18M (50P) február 12-én, a második (M-19M) április 24-én, a harmadik (M-20M) várhatóan júliusban indul. Ugyancsak ebben az évben, a tervek szerint április 18-án indul egy Ariane-5 rakétával a negyedik európai teherőrhajó (ATV-4), az Albert Einstein. Az ATV-k sorozata az ötödik darabbal (Georges Lemaître) ér majd véget, de már 2014-ben. A japánok sem maradnak ki az ISS ellátásából, hiszen nyáron indul a Kounotori-4 (HTV-4) teherűrhajójuk, H-2B hordozórakétával.

Ami a kínaiakat illeti, a nyárra várható a következő emberes űrhajójuk, a Sencsou-10 startja (tavaly ilyenkor még elképzelhetőnek látszott, hogy már 2012 végén sor kerül az utazásra). A tavalyi Sencsou-9-hez hasonlóan most is három űrhajós készül a világűrbe, egyikük most is nő lesz, és ugyancsak a 2011 óta pályán levő Tienkung-1 kísérleti űrállomásmodult látogatják majd meg. Ez lesz az utolsó küldetés a Tienkung-1-hez, utána már egy nagyobb kínai űrállomás felépítése kezdődik, várhatóan 2014-től.

(A 2013-as automata műholdas és űrszondás programokra sorozatunk következő részében térünk ki.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024