Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

STS-134: Lézeres próba
(Rovat: Az űrállomás és az USA, A Space Shuttle program - 2011.05.31 07:15.)

Miután az Endeavour űrrepülőgép elhagyta a Nemzetközi Űrállomást, a szokásoktól eltérően újra megközelítette. Ezúttal egy újfajta lézeres navigációs berendezést próbáltak ki.

Az Endeavour STS-134 jelű küldetése az utolsó fáziasába lépett, miután az űrrepülőgép hat utassal a fedélzetén lekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). A manőver magyar idő szerint május 30-án 5:55-kor történt. Az Endeavour várhatóan június 1-jén, reggel fél 9 körül száll le a floridai Kennedy Űrközpont kifutópályáján. (Itt hívjuk fel olvasóink figyelmét, hogy az eseményt a Galileo Webcast magyar kommentárral tervezi közvetíteni a honlapján, reggel 7-től. A kommentátorok Tepliczky István, Zsombok Gábor és Vizi Pál Gábor lesznek)


(Kép: NASA TV)

Az új generációs, egy lézeres távolságmérő berendezést és egy nagyfelbontású optikai kamerát magában foglaló navigációs rendszert az ISS-től való eltávolodás után próbálták ki. Ennek keretében az űrrepülőgépet egy előre meghatározott pályán először eltávolították, majd visszavezették az űrállomás közelébe. Újabb dokkolásra természetesen nem került sor, a legnagyobb közelség mintegy 300 m volt. A STORRM (Sensor Test for Orion Relative Navigation Risk Mitigation) nevű kísérlet célja az volt, hogy valós körülmények közt mérés adatokat gyűjtsenek a berendezéssel, amelyet később az ISS-hez indítandó új űrhajókon, kötelékrepülések során, vagy akár távoli égitestek megközelítésekor is alkalmazhatnak.


Az Endeavour ISS-hez viszonyított pályája a megközelítési próba során. (Kép: NASA TV / Spaceflight Now)

Amint a rövidítésben levő O betű is jelzi, a fejlesztést eredetileg a NASA Holdra való visszatérést vizionáló Constellation programban tervezett Orion űrhajó számára kezdték el. Az Orion előkészületeire 2006 óta 5 milliárd dollárt költöttek, ami talán mégsem lesz kidobott pénz. Nemrég ugyanis a készítendő amerikai bolygóközi űrhajó alapjául az Orion terveit választották.

A STORRM lézeres érzékelője – amely másodpercenként 30 impulzust kibocsátva és a visszavert jeleket felfogva folyamatosan méri a célpont távolságát, letapogatja felületét – a teszt során kitűnően működött. A kamerával technikai problémák adódtak ugyan, de korábban, az Endeavour május 18-i ISS-hez érkezése alkalmával azt is ki tudták próbálni.


A STORRM által gyűjtött adatok a május 18-án végrehajtott megközelítéskor, 8,3 m távolságból. (Kép: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024