Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

REJTVÉNY: Edzőterem a Föld körül
(Rovat: Az emberi élet védelme, Az űrállomás és az USA , Az űrállomás és Oroszország - 2023.09.11 10:15.)

Ötfordulós rejtvénysorozatunk második kérdése következik. Egy helyes válasszal a Zrínyi Kiadó nemrég megjelent kötetét, Az űrorvostan alapjait lehet megnyerni!

Napjainkban az űrkorszak újbóli virágzását éljük. Hamarosan ismét embereket küldünk a Holdra, milliárdosok űrugrásokkal teszik az emberek számára elérhetővé az űrutazást, nemsokára repülhet a második magyar űrhajós, és még sorolhatnánk, hiszen szinte végtelen ez a lista. Ahhoz, hogy tartani tudjuk a lépést és megértsük, hogy mi is zajlik egy emberes űrrepülés során, milyen kihívásokkal kell szembenézniük az űrhajósoknak és az űrügynökségéknek, fontos, hogy megismerjük, hogy milyen folyamatok mennek végbe az emberi szervezetben. Erről szól Gilles Clément Fundamentals of Space Medicine című átfogó könyvének magyar nyelven elkészült fordítása, amely Az űrorvostan alapjai címet viseli. A szerző nemzetközi szaktekintély, az International Space University űrélettudományok emeritus professzora, aki kutatásvezető volt több mint 25 űrrepülés során.


Milyen változások mennek végbe az emberi testben a világűrben? Milyen élettudományi kísérleteket végeztek az űrrepülés kezdete óta 2010-ig bezárólag? Ezekről a témákról is szól Az űrorvostan alapjai című, magyarul 2022-ben megjelent kötet. (Forrás: Zrínyi Kiadó)

A könyv olvasmányosan és közérthetően ismerteti az űrorvostan alapvető aspektusait, kihívásait, megoldásra váró kérdéseit. A szerző nemcsak az emberi szervezet változásaira összpontosít, hanem kitér a súlytalanságban végzett növényi és állatkísérletekre, a sugárbiológiára, az űrsebészetre és a létfenntartó rendszerek működésére is.

A kötetet megjelentető Zrínyi Kiadó jóvoltából az Űrvilág ötfordulós rejtvénysorozatot hirdet. Hétfőnként egy-egy, a kötet témájához kapcsolódó kérdést teszünk majd fel. A válaszokat az adott hét péntekén éjfélig várjuk e-mailben, az urvilag@urvilag.hu címre. A helyes válaszokat beküldők között pedig a Az űrorvostan alapjai című könyv egy ajándék példányát sorsoljuk majd ki.

A második kérdés az űrhajósok testedzésével kapcsolatos. A súlytalanság számos hatást fejt ki az emberi szervezetre. A hosszú távú hatások közé tartozik a sokak által „csirkeláb-szindrómának” (chicken leg sy) is nevezett jelenség, mely az űrutazás elején elsősorban a fejirányú folyadékátrendezős miatt alakul ki, majd később az izmok elsorvadásának a következménye. Az izomsorvadás eltérő mértékű a különböző izomcsoportoknál, elsősorban a támasztó izmok érintettek, hiszen ezek azok az izmok, melyek a Földön kulcsfontosságú szerepet töltenek be a testtartás és az egyensúly fenntartásában. Az űrhajósoknak azért, hogy lelassítsák, illetve megállítsák az izomsorvadást, napi szinten edzeniük kell. A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) ezért különböző típusú edzőgépek állnak a rendelkezésükre, melyekkel előre meghatározott, személyre szabott szigorú edzésprogramot tudnak végezni. Kérdésünk: naponta hány órát kell edzeniük az űrhajósoknak a Nemzetközi Űrállomáson? A válaszokat tehát szeptember 15-én (pénteken) éjfélig várjuk. A szerencsés nyertes nevét a megfejtéssel együtt szombaton tesszük közzé.

Súlyemelés súlytalanságban? Ez is lehetséges az űrállomáson az ARED (Advanced Resistive Exercise Device) berendezéssel, amelyet itt Doug Wheelock, a NASA űrhajósa mutat be. (Forrás: NASA / YouTube)

Gilles Clément: Az űrorvostan alapjai (Zrínyi Kiadó, Budapest, 2022. Fordította Eszes Boldizsár, 412 oldal, ISBN 978 963 327 885 7). A kötet a Zrínyi Kiadó webáruházában kedvezményes, 3935 Ft-os áron elérhető. Emellett a könyvesboltokban is kapható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024