Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hibernált ürgék
(Rovat: Az emberi élet védelme, Emberes Mars-utazás? - 2023.03.12 07:15.)

Sarki ürgéken kísérletezik ki azokat a módszereket, amelyek jövőben a hosszú időtartamú űrutazások résztevői hibernálására is alkalmasak lehetnek.

A kísérleteket a fairbanksi Alaszkai Egyetem kutatói végzik, az állatokat gyógyszerekkel hibernálják. Elképzelésük szerint a hibernáció többek közt a bezártság okozta kellemetlen hatásokat csökkenti, de az ionizáló sugárzások okozta károsodásokkal szemben is védelmet nyújthat. Az eddigi kísérletek azt bizonyítják, hogy a sarki ürgék a hosszú ideig tartó hibernáció alatt is megőrzik izmaik és csontjaik tömegét, a cél az, hogy a módszer emberekre is alkalmazható legyen. Az alaszkai kutatók munkáját a NASA finanszírozza, de hasonló kutatásokat már az ESA is folytatott.

A módszer alapja az úgynevezett terápiás hipotermia, amelyet ma már célzott hőmérsékleti kezelésnek neveznek, és például agysérült páciensek kezelésénél alkalmazzák, ahol már a hőmérséklet néhány fokos csökkentésének is kedvező a hatása.


A vizsgálatban részt vevő Colleen Blue, kezében egy sarki ürgével, és a fairbanksi Alaszkai Egyetemen a kutatást vezető Kelly Drew professzor. (Kép: Todd Paris / University of Alaska)

A mostani vizsgálatokkal azt próbálják pontosabban megérteni, hogyan csökkentik testhőmérsékletüket a magukat hibernáló állatok, például a vizsgált sarki ürgék. Elsősorban a rövidebb időtartamú hűtés hatásaira kíváncsiak, 24–32 órás és három napos vizsgálatokat végeznek. A NASA finanszírozása olyan gyógyszerek keresésére is kiterjed, amelyek az ürgéknél kiváltják a hibernációt. Mint elmondták, a BCP-191 jelű kísérleti gyógyszer a sarki ürgéknél kiváltja a hibernációt, míg más kutatók kimutatták, hogy ugyanez a gyógyszer más, természetes körülmények közt magukat hibernáló állatok, például hörcsögök esetében is kiváltja a hibernációt. Más fajoknál, például egereknél a torpornak nevezett, a hibernációhoz hasonló állapotot vált ki, melynek során anyagcseréjük csökken.


A NASA támogatásával a Bee Cool Pharmaceutics cég BCP-191 készítményével végzik az állatkísérleteket. (Kép: Todd Paris / University of Alaska)

Egyelőre problémát okoznak a gyógyszer mellékhatásai, illetve azok kiküszöbölése. Az anyagcsere csökkenésével együtt jár a vérnyomás és a pulzusszám csökkenése is, amit az emberek nehezen viselnek el. A kutatócsoport vezetője szerint ezen a területen lassú az előrehaladás, és nem várt akadályokba is ütköztek. Azt is elmondta, hogy azért a sarki ürgéket választották vizsgálatuk alanyainak, mert ez a faj mutatja a legextrémebb példát az állati hibernációra, a faj tökéletesen alkalmazkodott a szélsőséges arktikus környezethez. Más kutatók medvéket vizsgálnak.

Az alaszkai kutatók a SpaceWorks Enterprises céggel együttműködve, NASA támogatással azt is vizsgálják, hogyan csökkenti a hibernáció a bezártság és a sugárzás hatását.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024