Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Moszkitók űrszemmel
(Rovat: Az emberi élet védelme - 2007.01.20 08:40.)

A francia SPOT-5 távérzékelő műhold nagyfelbontású képei alapján előre jelezhetők Afrikában a fertőző betegségeket terjesztő rovarok megjelenési területei.

Természetesen nem arról van szó, hogy a SPOT-5 űrfelvételei annyira jó felbontásúak, hogy a szúnyogok is felismerhetők rajtuk... A Francia Űrügynökség (CNES) által is támogatott kísérlet során Szenegál egy kijelölt területén az időszakos tavak helyeit mérték fel. A csapadékos monszunidőszakban megjelenő állóvizekben szaporodnak el a moszkitók, amelyek aztán megfertőzik a lakosságot és az itatni vitt háziállatokat.


(Kép: FVR-Sénégal)

A szúnyogok 400 millió éve vannak jelen a Földön, manapság mintegy egymillió fajjal. A vérszívó rovarok emberek millióinak életét veszélyeztetik az általuk terjeszett fertőző betegségek (pl. a malária, a sárgaláz) révén. Egyes vélemények szerint a klíma globális felmelegedése nyomán a vírushordozó szúnyogok elterjedése nem csak a trópusi területekre korlátozódik majd.

A szúnyogok úgy válnak a vírusok terjesztőivé, hogy fertőzött vért szívnak. A betegség terjedését elősegíti, hogy az időszakosan megjelenő tavakhoz nagy számban vonulnak inni az állatok. A műholdfelvételek és a helyben mért meteorológiai és hidrológiai adatok alapján jól meg lehet becsülni a moszkitók életciklusának kezdetét. A legjobban veszélyeztetett területeket aztán a helyiek elkerülhetik, az egészségügyi hatóságok szükség esetén idejekorán oltásokkal védekezhetnek. A cél a válságkezelés helyett a kockázat kezelése, még mielőtt a helyzet válságosra fordulna. E több kutatási területet felölelő kísérletben a műholdas adatok csak az egyik információforrást jelentik. (CNES Magazine, 2006. október)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024