Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ariane-6: fontos főpróbán túl
(Rovat: Az Ariane rakéták - 2023.11.24 07:45.)

Az új európai nehézrakéta prototípusával sikeres statikus tesztet végeztek Kourou-ban.

Az Európai Űrügynökség (ESA) így közel került ahhoz, hogy meghirdesse a rakéta régóta várt bemutatkozó repülésének időpontját. A Francia Guyana-i európai starthelyen november 23-án elvégzett főpróba során a rakétaindítás előtti teljes visszaszámlálási folyamat után 470 másodpercen át tervezték működtetni az első fokozat központi egységének Vulcain-2.1 hajtóművét – úgy, hogy a rakéta-prototípus teste eközben a startálláshoz rögzítve maradt. Ezzel egy teljes emelkedés ideje alatt való hajtóműműködést szimuláltak egészen addig, amíg egy igazi indítás közben a kiürült első fokozat le nem válna a másodikról.


Az Ariane-6 kombinált statikus (hot fire) tesztje Kourou-ban, amelynek során 7 percen túl járatták az első fokozat Vulcain-2.1 hajtóművét. A Vulcain-2.1 a nagy sikerű, de a használatból idén végleg kivont Ariane-5 rakétában alkalmazott Vulcain-2 típus továbbfejlesztett, új műszaki megoldásokat használó, egyszerűsített és olcsóbb változata. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Arianegroup / Optique vidéo du CSG, P. Piron)

A teszt közben közel 150 tonna folyékony hidrogént és oxigént használtak el, miközben az indítóállást vízelárasztással hűtötték. A majdani Ariane-6 repülésekkor az első fokozatban „besegítő” oldalsó szilárd hajtóanyagú segédrakétákat (az Ariane-62 konfigurációban kettőt, az Ariane-64-ben négyet) most természetesen nem használták. Az ESA röviddel a tesztet követően kiadott közleményében sikeresnek minősítette a próbát, habár az utolsó percben a hajtómű működése látszólag megváltozott. A hivatalos közlemény is 7 perces teljes működésről szól, miközben az előzetes terv közel 8 perc volt.

Ezzel – hosszú évek késései után – közel került a rakéta 2024-es bemutatkozó repülése, és egyben Európa független nagyrakétás űrelérésének visszaállítása. Még több kisebb próba mellett egy jelentős hot fire teszt van hátra, amelyet a rakéta második fokozatán végeznek majd el a németországi DLR lampoldshauseni tesztközpontjában, még idén decemberben. Ha minden rendben lesz, akkor az első felbocsátandó Ariane-6 már megépített részegységeit hajóra rakják és Kourou-ba szállítják, ahol megkezdődhetnek az első valódi start előkészítő munkái.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024