Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

REJTVÉNY: Baktériumok a Holdon?
(Rovat: Az Apollo holdprogram, Az emberi élet védelme - 2023.09.25 07:15.)

Ötfordulós rejtvénysorozatunk negyedik kérdése következik. Egy helyes válasszal a Zrínyi Kiadó nemrég megjelent kötetét, Az űrorvostan alapjait lehet megnyerni!

Napjainkban az űrkorszak újbóli virágzását éljük. Hamarosan ismét embereket küldünk a Holdra, milliárdosok űrugrásokkal teszik az emberek számára elérhetővé az űrutazást, nemsokára repülhet a második magyar űrhajós, és még sorolhatnánk, hiszen szinte végtelen ez a lista. Ahhoz, hogy tartani tudjuk a lépést és megértsük, hogy mi is zajlik egy emberes űrrepülés során, milyen kihívásokkal kell szembenézniük az űrhajósoknak és az űrügynökségéknek, fontos, hogy megismerjük, hogy milyen folyamatok mennek végbe az emberi szervezetben. Erről szól Gilles Clément Fundamentals of Space Medicine című átfogó könyvének magyar nyelven elkészült fordítása, amely Az űrorvostan alapjai címet viseli. A szerző nemzetközi szaktekintély, az International Space University űrélettudományok emeritus professzora, aki kutatásvezető volt több mint 25 űrrepülés során.


Milyen változások mennek végbe az emberi testben a világűrben? Milyen élettudományi kísérleteket végeztek az űrrepülés kezdete óta 2010-ig bezárólag? Ezekről a témákról is szól Az űrorvostan alapjai című, magyarul 2022-ben megjelent kötet. (Forrás: Zrínyi Kiadó)

A könyv olvasmányosan és közérthetően ismerteti az űrorvostan alapvető aspektusait, kihívásait, megoldásra váró kérdéseit. A szerző nemcsak az emberi szervezet változásaira összpontosít, hanem kitér a súlytalanságban végzett növényi és állatkísérletekre, a sugárbiológiára, az űrsebészetre és a létfenntartó rendszerek működésére is.

A kötetet megjelentető Zrínyi Kiadó jóvoltából az Űrvilág ötfordulós rejtvénysorozatot hirdet. Hétfőnként egy-egy, a kötet témájához kapcsolódó kérdést teszünk majd fel. A válaszokat az adott hét péntekén éjfélig várjuk e-mailben, az urvilag@urvilag.hu címre. A helyes válaszokat beküldők között pedig a Az űrorvostan alapjai című könyv egy ajándék példányát sorsoljuk majd ki.

A negyedik kérdés az életnek a világűrben való fenntarthatóságával kapcsolatos. A nyílt világűr az ember számára veszélyes környezet, ahol megfelelő védőfelszerelés nélkül pár másodperc alatt életét veszítené. A rövidebb-hosszabb időtávon végzetesnek számító tényezők közé tartozik a kozmikus sugárzás, a légnyomás hiánya, az oxigénhiány, az extrém hőmérséklet (kb. –120 °C-tól +120 °C-ig). A Föld közelében számolni kell még a különböző méretű, nagy sebességgel keringő űrszeméttel is. De nem minden élőlény számára lakhatatlan ez a zord környezet. Ismeretes egy űrtörténet, amelynek háttere ugyanakkor erősen vitatott. Eszerint az Apollo-12 űrhajósai holdraszállásukat követően a közeli Surveyor-3 űrszondánál kárszemlét tartottak, leszerelték és vizsgálatok céljából hazahozták annak külső kameráját, a kamerán pedig később a földi laboratóriumban egy bizonyos baktériumot találtak.


Pete Conrad űrhajós a Surveyor-3 szondánál a Holdon, 1969 novemberében. A Surveyor-3 bő két évvel korábban, 1967 áprilisában landolt. Jobbra a háttérben az Apollo-12 űrhajó holdkompja (Lunar Module) látható. (Kép: NASA)

Kérdésünk: melyik baktériumot találták meg a Surveyor-3 holdszonda külső kameráján? A baktériumfaj latin nevét várjuk a megfejtésben. A válaszokat tehát szeptember 29-én (pénteken) éjfélig küldjék be e-mailben. A szerencsés nyertes nevét a megfejtéssel együtt szombaton tesszük közzé, s az akkori cikkünkből többet is megtudhatnak majd az esetről.

Gilles Clément: Az űrorvostan alapjai (Zrínyi Kiadó, Budapest, 2022. Fordította Eszes Boldizsár, 412 oldal, ISBN 978 963 327 885 7). A kötet a Zrínyi Kiadó webáruházában kedvezményes, 3935 Ft-os áron elérhető. Emellett a könyvesboltokban is kapható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024