Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A mozgatható szerelőállvány
(Rovat: Az Apollo holdprogram - 2009.07.26 10:00.)

Az előző, a mozgatható indítóállványok történetét bemutató cikksorozatunk kiegészítéséül említést kell tennünk a mozgatható szerelőállványról is.

Ez szintén jelentős részét képezte a Kennedy Űrközpont indításra felkészítő infrastruktúrájának a Saturn rakéták idejében.


A Mobile Service Structure (MSS) útban rendeltetési helye felé (jobbra).

Amit az összeszerelt Saturn-Apollo páros megérkezett az indítóállásba a mozgatható indítóállványon, a torony alól kigördülő Crawler-Transporter egy gigantikus mozgatható szerelőállványt cipelt a rakéta mellé. Ennek a Mobile Service Structure (MSS) nevű jószágnak a szerepe abból állt, hogy mivel a rakéta már hónapokkal az indulás előtt megérkezett az indítóállásba, a NASA technikusai eme szerkezet segítségével végezhették el a végső beállításokat a kincset érő holdűrhajón. A Saturn-V teljes magasságát elérő MSS alul a Mobile Launcher platformjához kapcsolódott, a tetején pedig egy légmentesen zárható „tiszta szoba” ölelte körül a parancsnoki egységet illetve a holdkompot, steril közeget biztosítva a kiszolgáló személyzet számára. Miután a szükséges beállításokat elvégezték, a „traktor” visszacipelte az MSS-t a pakolóhelyére, és megkezdték a végső előkészületeket az indításhoz.


A legendás holdrakéta a mozgatható szerelőállvány ölelésében. (Képek: NASA)

A Saturn rakétacsalád „kihalásával” az MSS-t is elérte a vég, az Apollo-Szojuz tesztprogram után nem vették többet igénybe a derék jószág szolgálatait, és bontásra került az acélszerkezet. Viszont nem tűnt el nyomtalanul: a Space Shuttle számára átépített indítóállásoknál a Rotating Service Structure látja el a szerepkörét, légmentesen zárt közeget biztosítva az űrrepülőgép rakterébe történő berakodáshoz, valamint „a csavarok meghúzásához” a járművön. Az egyetlen lényeges különbség csupán annyi, hogy az RSS rendszerét nem a Crawler-Transporter mozgatja, hanem az indítóállás tornyához kapcsolódik, és eme kapcsolódási felület körül elforgatva lehet „nyitott” illetve „zárt” állásban. (Forrás: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024