Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Új holdraszállás: 2026 előtt nem lesz? A NASA főfelügyelője szerint az Artemis program első űrhajósai legkorábban 2026-ban tehetik a lábukat a Holdra. Mint emlékezetes, a Trump-kormányzat 2024-et jelölte meg céldátumként az új holdraszálláshoz. Az Apollo-17 (1972) óta nem vitt űrhajó embereket égi kísérőnkre. Tavaly novemberben hivatalossá vált, hogy az új tervek immár 2025-tel számolnak. Alig négy hónap kellett, és március 1-jén egy képviselőházi albizottsági meghallgatás során Paul Martin, a NASA főfelügyelője (Inspector General) már az mondta a törvényhozóknak, hogy megítélése szerint sem a leszálláshoz használandó űrhajó (Human Landing System, HLS), sem az űrruhák nem fognak elkészülni időre, így 2026 előtt nem várható a visszatérés emberekkel a Holdra. Elismerte ugyanakkor, hogy ő a feladatából adódóan kevésbé optimista, mint a projekt vezetői, de a 2025-ös startot igen valószínűnek – bár nem teljesen lehetetlennek – tartja.
Az Artemis-3 expedíció kivitelezésére a NASA a SpaceX Starship űrhajóját választotta. A legújabb hírek szerint legkorábban 2026-ra várható a leszállás. (Fantáziakép: SpaceX)
Az Artemis program első küldetésének, a Hold megkerülésére még emberek nélkül indítandó Orion űrhajónak a startja is tovább csúszik. Az aktuális terv most legkorábban májusról szól, de az is feszítettnek tűnik, így senki ne lepődjön meg, ha az SLS (Space Launch System) óriásrakéta bemutatkozását végül még későbbre halasztják. Mindenesetre aki szívesen „megreptetné” a nevét az Artemis-1 keretében a Hold körül, az itt jelentkezhet a NASA-nál a virtuális beszállókártyájáért.
Az Artemis-1 expedíciót indító rakéta közelről, egy a floridai Kennedy Űrközpont szerelőcsarnokában (Vehicle Assembly Building, VAB) tavaly szeptemberben készített fényképen. (Kép: NASA / Frank Michaux)
Idő közben a költségek is növekednek, az Artemis első négy útjával kapcsolatban tavaly novemberben már egyenként 4,1 milliárd dollárról beszéltek. A késésekért és a drágulásért részben műszaki okok felelősek, de a HLS pályázaton a SpaceX-szel szemben alul maradt Blue Origin jogi lépései sem segítettek. A NASA szerint a koronavírus-járvány is akadályt jelentett, hiszen fennakadások keletkeztek a beszállítói láncokban. | |||
|