Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bezos után kísérletek
(Rovat: Artemis, Űrturisták és magánűrhajók - 2021.08.27 06:15.)

Újra repült a New Shepard, ezúttal azonban nem emberekkel, hanem a NASA és mások kísérleteivel a fedélzeten érték el a világűr határát.

A Blue Origin űrugrásokra készült járműve, a rakétás emelkedés után 100 km magasság fölé jutó New Shepard mostani repülése augusztus 26-án, magyar idő szerint 16:31-kor indult a texasi Van Horn mellett levő starthelyről. A New Shepard előző útján, július 20-án négy utast vitt magával, köztük Jeff Bezost, a cég alapítóját és a világ legvagyonosabb emberét.

Az egyébként is automatikus üzemmódban zajló szuborbitális repülést ezúttal emberek nélkül hajtották végre, helyettük a NASA és más megrendelők súlytalansági kísérletei foglalták el a kabint. Az egyfokozatú rakéta BE-3 hajtóműve több mint 2 percen át üzemelt, aztán a kabin levált, folytatva útját függőlegesen felfelé. Maximális sebessége 3586 km/h volt, az elért legnagyobb felszín feletti magasság 105,6 km.


A rakétára szerelt kamera az NS-17 jelű repüléskor elért földtávoli pont környékén készítette ezt a fényképet az alatta elterülő tájról. (Kép: Blue Origin)

Ez volt a New Shepard 17. repülése, a most használt rakéta számára a 8. alkalom. A cég egy másik rakétát használ az emberes repülésekhez – pontosabban az eddigi egyetlenhez, a 16. számúhoz, amikor Jeff és Mark Bezos, valamint Wally Funk és Oliver Daemen tapasztalhatta meg rövid ideig a súlytalanság élményét és a Föld látványát 100 km körüli magasságból. Júliusban a Blue Origin úgy tervezte, hogy még az idén két másik emberes repülést is beiktatnak a programba. Jegyek tehát kaphatók ugyan, de árukat nem hozták nyilvánosságra.

A mostani NS-17 repülésen 18 kereskedelmi alapon szervezett kísérlet utazott a kabinban, ebből 11 a NASA támogatásával. A kabin külsején szintén a NASA érzékelői repültek, a precíziós leszállás technológiájának finomítására. Ezzel az amerikai űrügynökség a holdraszálláshoz kapcsolódó előkészületeket végzett. Hasonló műszereket már tavaly októberben, az NS-13 repüléskor is vitt magával a New Shepard. A NASA SPLICE (Safe and Precise Landing – Integrated Capabilities Evolution) műszercsomagja a biztonságos és pontos landolást segíti majd elő a Holdon, akár emberes, akár automata űreszközök esetében, még olyan terepviszonyok mellett is, amelyek az Apollo idején nem lettek volna alkalmasak a holdi leérkezésre. A SPLICE akár már jövőre eljuthat a Holdra is, az Astrobotic és az Intuitive Machines ott leszálló egységeivel.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024