Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Nyolc CubeSat Kaliforniából
(Rovat: Amerika hordozórakétái, Kis űreszközök nagy szerepe - 2024.07.04 07:30.)

Ez volt Firefly Alpha rakéta ötödik indítási kísérlete, közülük a második teljesen sikeres.

A Firefly Aerospace kétfokozatú hordozórakétája néhány napos késlekedés után július 4-én magyar idő szerint 6:04-kor emelkedett a magasba a kaliforniai Vandenberg támaszpont nyugati 2-es starthelyéről (SLC-2W). A hasznos terhet összesen nyolc amerikai CubeSat alkotta, amelyeket egyetemi csapatok és a NASA központjaiban működő csoportok készítettek. Jórészt technológiai kísérleti, illetve légkörkutató és oktatási célú kis űreszközökről van szó, amelyek alacsony poláris napszinkron pályákra kerültek. Az indítást a NASA megrendelésére végezték.


A 29,48 m magas Firefly Alpha rakéta az FLTA005 jelű repülése előtt. (Kép: Firefly Aerospace / Sean Parker)

A Firefly Alpha 2021 szeptemberében mutatkozott be, de már az emelkedése közben kudarcot vallott. A későbbi startok közül a 2022. októberi második és a 2023. decemberi negyedik elérte ugyan a Föld körüli pályát, de a szállított műholdak a tervezettnél alacsonyabbra kerültek és a gyors fékeződés miatt rövid időn belül beléptek a légkörbe és megsemmisültek. Az eddigi egyetlen teljes siker a 2023. szeptemberi Victus Nox repülés volt, amikor az Egyesült Államok Űrhadereje számára egy kis műholdat rövid idő leforgása alatt sikerült felbocsátani. (A Firefly Alpha korábbi indításairól beszámoló híreink a lap aljáról elérhetők.)

Egy közelmúltbeli hír a Firefly Aerospace háza tájáról, hogy a cég megállapodásokat kötött arról, hogy a jövőben mind a Virgina állambeli Wallops-szigetről (Mid-Atlantic Regional Spaceport, MARS, 0A startállás – korábban a Northrop Grumman Antares 220+ rakétáinak indítóhelye), mind Svédország északi részéről (Esrange űrközpont) bocsát majd fel rakétákat, várhatóan 2025-től, illetve 2026-tól kezdődően.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024