Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Rocket-3 Floridából: kudarc
(Rovat: Amerika hordozórakétái, Kis űreszközök nagy szerepe - 2022.02.11 08:15.)

Az Astra Space magánfejlesztésű, kis műholdak számára elérhető rakétáját Alaszka után most először indították Floridából.

Az Astra célja az egyre növekvő kisműhodas indítási piac képzeletbeli tortájból egy szeletkét kihasítani. Más megszokott hordozórakétákhoz képest ez viszonylag kicsi. Magassága 13,1 m, vagyis a SpaceX jól ismert Falcon-9 rakétájánál több mint ötször kisebb. A 2016-ban alapított Astra Space saját fejlesztésének eredményeként elkészült hordozóeszköz mintegy 50 kg tömegű hasznos terhet képes alacsony (500 km-es magasságban húzódó) poláris pályára állítani. A megrendelők között kisebb kereskedelmi, katonai vagy kutatóműholdak üzemeltetői lehetnek.


A Floridából indított kétfokozatú Rocket-3.3 első fokozatát alkotó öt, kerozinnal és folyékony oxigénnel működő Delphin hajtómű alig 10 másodpercen át tartó statikus tesztje január 22-én, Cape Canaveral 46-os startállásában. A sikeres statikus teszt volt az előfeltétele annak, hogy a szövetségi légügyi hatóság (FAA, Federal Aviation Administration) megadja az indítási engedélyt. (Kép: Astra / John Kraus)

A rakétával – három sikertelen próbálkozás után – nem túl rég, tavaly november 20-án sikerült elérni az alacsony Föld körüli pályát. Azt a tesztrepülést az Egyesült Államok Űrhadereje (U.S. Space Force) finanszírozta. A Rocket-3.3 mostani, LV0008 jelű repülése alkalmával négy amerikai nanoműhold (CubeSat) került volna pályára, amelyeket egyetemek és NASA intézmények építettek. A február 10-én, magyar idő szerint 21 órakor végrehajtott start költségeit a NASA a magánfejlesztésű rakéták igénybe vételét célzó, a vállalkozásokat támogató programja (Venture Class Launch Services, VCLS) keretében fizette. Az Astra 3,9 millió dollárt kapott a repülésért. A VCLS kezdeményezés korábban a Rocket Lab és a Virgin Orbit cégeket is segítette, 2018-ban, illetve 2021-ben. A NASA eközben megismerkedik az adott vállalkozások működésével, a vezetési és műszaki képességeikkel, eszközeikkel, ami megalapozza, hogy később együttműködhessen velük. Ez az alapfeltétele annak, hogy később az akár drágább NASA küldetések indításához szükséges minősítést megszerezhessék ezek a magánvállalkozások.

A Rocket 3.3 azonban sikertelenül mutatkozott be Floridában. A felemelkedés utáni percekben bukdácsolni kezdett a levegőben. A NASA szponzorálta négy CubeSat megsemmisült.


A Rocket-3.3 által indított CubeSatok egyike, az INCA előkészítése. (Kép: New Mexico State University)

Az egyik CubeSat neve a magának a típusnak az megnevezésétől nem túl sokban különböző QubeSat, amely a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) hallgatóinak bevonásával épült. Fedélzetén egy apró giroszkópot, a műhold térbeli irányának beállítását végző berendezést próbáltak volna ki. Az INCA (Ionospheric Neutron Content Analyzer) az Új-Mexikói Állami Egyetemen készült, fő műszere egy irányérzékeny neutronspektrométer a NASA Goddard Űrközpontjából. Méréseiből a műholdak sugárzási környezetére vonatkozó adatokat nyertek volna. A BAMA-1 az Alabamai Egyetem nanoműholdja, a ritka felsőlégkörben fellépő fékezés tesztelésére. A módszerrel gyorsítani lehet az alacsony pályás műholdak természetes megsemmisülését. Végül az R5-S1 CubeSat a NASA houstoni Johnson Űrközpontjából érkezett, a gyors nanoműhold-építés és az űreszközök külső vizsgálatára alkalmas technológiai megoldások kipróbálására szolgált volna, ha eléri a pályát.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024