Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Negyedszerre sikerült!
(Rovat: Amerika hordozórakétái, Kis űreszközök nagy szerepe - 2021.11.20 13:45.)

Az Astra Space belépett azon cégek szűk körű klubjába, amelyeknek sikerült saját fejlesztésű rakétával elérni a Föld körüli pályát.

A Rocket-3 rakéta mögött eddig már három, különböző okok miatt sikertelen startkísérlet volt. De november 20-án, magyar idő szerint 7:04-kor az alaszkai Kodiak mellől, a Pacific Spaceport Complex nevű bázisról végrehajtott, LV0007 jelzésű indítás szerencsével járt.

A rakéta hasznos terhét – ahogy a legutóbbi alkalommal is – az Amerikai Űrhaderő műszercsomagja jelentette. Az STP-27AD2 jelű kísérletnek a rakéta második (utolsó) fokozata adott helyet. Adatokat gyűjtöttek a hordozóeszköznek a pályára állás közbeni viselkedéséről valamint a környezetről. A műszercsomag nem önállósult a Föld körüli pályán.

A Rocket-3 eddigi három startkísérletét megelőzően, 2020 márciusában egy rakéta már a startállásban kigyulladt és megsemmisült. Fél évvel később a Rocket-3.1 első fokozata a felemelkedés után fél percen belül, a rakéta visszazuhant. 2020 decemberében már tovább jutottak, egészen 390 km-es magasságig, a második fokozat épp hogy nem tudta biztosítani a pályára kerüléshez szükséges végsebességet. Legutóbb idén augusztusban próbálkoztak Alaszkából. Akkor már az induláskor megdőlt a rakéta, de végül el tudta hagyni a startállást és emelkedésbe kezdett. A tesztnek az irányítók kb. 50 km magasság elérése után vetettek véget.

A második Rocket-3.3 rakétán végrehajtott javítások a jelek szerint célt értek. A start előtt, november 17-én egy statikus tesztet is végrehajtottak, amikor 9 másodpercre begyújtották az első fokozat öt Dolphin hajtóművét. Maga a rakéta akkor természetesen helyben, rögzítve maradt. A november 20-án végrehajtott repülés alkalmával a kerozinnal és folyékony oxigénnel működő hajtóművek rendben tették a dolgukat. Mintegy 2 perc 50 másodperccel a felemelkedés után az üzemanyag kifogyott, a rakéta orrkúpja 2:55-kor vált le. Ez alatt található mind a második fokozat, mint a hasznos teher. További 5 másodperccel később levált a kiürült első fokozat is. Az utolsó fokozat egyetlen Aether hajtóműve 3:05-kor lépett működésbe. Ez a vákuumbeli működésre optimalizált hajtómű ugyancsak folyékony hajtóanyagot éget.

A második rakétafokozat működése a start után nyolc és fél perccel, a terveknek megfelelően fejeződött be. A Kodiakból déli irányba indított rakétával 500 km magas, 86°-os hajlásszögű pályát céloztak meg.

A Rocket-3.3 első sikeres indításának közvetítése. (Forrás: nasaspaceflight.com / YouTube)

Az Astra későbbi indításainak megrendelői között a NASA, az Amerikai Űrhaderő, valamint a Planet Labs és a Spire Global cégek is megtalálhatók. Most, a sikeres próbarepülés után megnyílhat az út ezen feladatok teljesítése előtt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024