Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Rejtélyes valami a Hubble képein
(Rovat: Amerika és az űrcsillagászat - 2008.09.13 04:00.)

Egy amerikai vezetésű csillagászcsoport érdekes objektumot fedezett fel a Hubble-űrtávcsővel. Egyelőre fogalmuk sincs, hogy mi lehet az...

A csoport távoli szupernóvák szisztematikus keresésével foglalkozik a Hubble-űrteleszkóp segítségével. Céljuk a kozmológiai modellparaméterek minél pontosabb meghatározása. A keresés mellékterméke az a furcsa objektum, amelyről nem tudják, hogy valójában mi lehet.

Íme azok az információk, amik biztosak. A jelenség az Ökörhajcsár (Bootes) csillagkép irányában tűnt fel, 2006 februárjában, látszólag a „semmi közepén”: galaxis nyomára nem bukkantak a közelében. Száz nap leforgása alatt legalább 120-szorosára fényesedett két közeli infravörös sávban, aztán kb. ugyanilyen időskálán ismét elhalványodott. Optikai színképe nem hasonlít egyetlen ismert égitesttípuséhoz sem.


Hol volt, hol nem volt... A bal oldalon látható referenciaképen 3 különböző időpontban, összesen 4400 másodpercig tartó expozíciókat összegeztek. A jobb oldalon a legnagyobb fényesség idején készült, 1400 másodperces felvétel látható. A fényességi és a méretskálák azonosak. (K. Barbary és társai)

A rejtélyes égitest helyén sem a rádió-, sem a röntgenkatalógusok nem listáznak ismert objektumot. A fényváltozás görbéje nem hasonlít a szupernóvákéhoz, és kizártnak tűnik, hogy gravitációs mikrolencse-jelenség okozta volna a fényesedést. A felfedezést közzétevő kutatócsoport jobb híján egy új, eddig ismeretlen objektumtípus első példányáról beszél.

Ami a távolságát illeti, arról kevés az információ. Nem lehet túl közel (kb. 130 fényéven belül), mert akkor észlelték volna az égbolton látszólagos elmozdulását. (A közeli égitesteknél megfigyelhető pozícióváltozást, a parallaxis jelenségét az okozza, hogy a Föld a megfigyelés időszakában elmozdul.) Másfelől a hidrogén elnyelési színképvonalainak hiánya miatt „nagyon messze” sem lehet. A felső határ sok milliárd fényévet jelenthet, úgyhogy a lehetséges távolsági intervallum meglehetősen tág... Előfordulhat, hogy egy, a Tejútrendszert körülvevő halóban levő halvány (és ezért még az érzékeny felvételeken sem látható) fehér törpecsillag fényesedett ki. Egyszóval az sem világos, hogy a felfedezett tranziens jelenség galaktikus vagy extragalaktikus-e. A történet jól példázza, hogy bőven akadhat még felfedezni való változó objektum az égen a következő generációs érzékeny óriástávcsövek számára is, amelyek rövid idő alatt végig tudják majd pásztázni az egész látható égboltot.

A cikk hamarosan az Astrophysical Journal című folyóiratban jelenik majd meg.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024