Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrcsillagászok vesztesége
(Rovat: Amerika és az űrcsillagászat - 2007.09.17 08:00.)

Nyolc sikeres év után felmondta a szolgálatot a NASA távoli ultraibolya tartományban működő csillagászati meterséges holdja, a FUSE.

Az amerikai FUSE (Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer) 1999 júniusában startolt. Ultraibolya tartományban eddig a legnagyobb részletességgel vizsgálta a csillagok színképét. Hideg csillagokról kiinduló forró anyagáramlásokat talált. Felfedezte a Tejútrendszert körbevevő, forró gázból álló halót. Galaxisunk több régiójában megmérte a deutérium (a magjában a proton mellett egy neutront is tartalmazó nehézhidrogén) gyakoriságát. Megállapította, hogy egyes helyeken ez azért látszik alacsonynak, mert a deutériumot a csillagközi por megköti. A mérés kozmológiai szempontból igen jelentős. A világegyetem deutériumkészlete az ősrobbanás utáni néhány percben keletkezett, s azóta csak fogy, a csillagokban végbemenő magfúziós folyamatok következtében. Ezért a deutérium jelenlegi gyakoriságának megmérése fontos paraméterrel szolgál a kozmológiai modellek számára.

Mint már korábban is írtunk róla (ld. a lenti linkeket), a műhold helyzetének stabilizásálását biztosító giroszkópok az elmúlt évek alatt sorra működésképtelenné váltak. Ilyenkor újszerű megoldásokkal végül mindig üzemben tudták tartani a holdat. Májusban viszont az utolsó, negyedik giroszkóp is elromlott. Júniusban még sikerült újraindítani, de július 12-én végleg felmondta a szolgálatot. Egy hónapig tartó erőfeszítések után a FUSE irányítóinak el kellett fogadnia, hogy a programnak sajnos vége, annak ellenére, hogy a műhold többi egysége és a színképelemző műszer jó állapotban maradtak. Mivel azonban nem tudnak többé a célpontra állni, a megfigyelések lehetetlenné váltak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024