Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

MEGFEJTÉS: Egy emlékezetes tárgy
(Rovat: Álmuk a világűr, Masat-1 - 2017.01.14 08:15.)

Folytatódott űrkutatási bélyegekhez kapcsolódó rejtvénysorozatunk. Ma megtudhatják a helyes választ a második kérdésre, és az is kiderül, ki nyerte a Bélyegmúzeum ajándékát.

A Bélyegmúzeumban december 16-án nyílt meg az „Asztro-trilógia”, az a május elejéig nyitva tartó, látványos időszaki kiállítás, amelynek gerincét űrkutatási bélyegek alkotják. Idén lesz az 550. évfordulója annak, hogy Magyarországra érkezett Johannes Müller, a később Regiomontanus néven ismertté vált német asztrológus, csillagász, matematikus, aki néhány évig Mátyás király udvari tudósa volt. Regiomontanus csillagjóslással és csillagászattal, vagyis asztrológiával és asztronómiával foglalkozott. Ezt a két témát kiegészítették az asztronautikával, így kapta a kiállítás az „Asztro-trilógia” címet. A Magyar Posta az évforduló alkalmából hamarosan emlékbélyeget ad ki Regiomontanus tiszteletére. A bélyeg alkotója Kara György tervezőművész, akinek a kiállítás látványterve és kivitelezése is köszönhető.


E heti kérdésünk így szólt: Az „Asztro-trilógia” kiállítás egyik vitrinjében egy űrkutatással kapcsolatos tárgy eredeti méretében is helyet kapott, mellette a Magyar Posta által 2012-ben kiadott, 310 Ft-os címletű bélyeggel. Mi lehet ez a tárgy, és mit érdemes tudni róla?

Ennek a bélyegnek a megjelenéséről annak idején portálunkon is hírt adtunk: természetesen a Masat–1-ről, Magyarország első műholdjáról van szó. A CubeSat kategóriájú, azaz 10 × 10 × 10 cm-es, 1 kg-os űreszközt 2012. február 13-án Vega hordozórakétával a francia guayanai Kourouból állították Föld körüli pályára. Mindannyiunk legnagyobb örömére a műhold kifogástalanul működött, és ez így is maradt addig, amíg több mint 1000 napos, azaz csaknem háromévi működés után a légköri fékeződés megpecsételte a sorsát. Az első magyar műhold működéséről portálunkon rendszeresen hírt adtunk, a műhold eredeti nagyságú makettje az alkotók szívességéből az „Asztro-trilógia” kiállításon is látható.


Az első magyar műhold emlékére nemcsak bélyeg, hanem a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott emlékérme is megjelent. (Kép: cubesat.bme.hu)


Még javában keringett a Föld körül a Masat–1, amikor makettjét 2014. november 10-én elhelyezték a Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállításán.

Köszönjük olvasóink aktivitását! Összesen 13 megfejtést küldtek be, ezek közül mind helyes és teljes volt. A beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Tóth Katalinnak kedvezett, aki a Bélyegmúzeum ajándékát nyerte. A nyeremény egy családi belépő a Bélyegmúzeumba, amely az „Asztro-trilógia” időszaki kiállítás végéig (május elejéig) használható fel, valamint a Regiomontanus-bélyeg egy példánya, elsőnapi borítékon, a tervező grafikusművész, Kara György dedikálásával.

A nyereményt a kiállításhoz kapcsolódóan, a Regiomontanus-bélyeg megjelenése napján, február 3-án rendezendő konferencia keretében adjuk át négyhetes rejtvénysorozatunk négy nyertesének. A részletekről a nyerteseket e-mailben értesítjük, de az ajándékot az is megkapja, aki február 3-án nem tud eljönni a Bélyegmúzeumba.

Az „Asztro-trilógia” kiállítást rendező Bélyegmúzeum szívességéből négy ugyanilyen ajándékcsomagot tudunk kisorsolni az Űrvilág olvasói között. Ezek közül most még csak a második kelt el. Így aki most nem nyert, az se adja fel a reményt. A jövő hét elején jön a következő rejtvényforduló!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024