Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Átadták az MSW versenypályázat díjait
(Rovat: Álmuk a világűr - 2009.12.14 09:00.)

A MiniSpaceWorld versenypályázaton indult négy magyar és két külföldi csapat december 5-én Budapesten, ünnepélyes keretek között vehette át a díjakat.

A díjkiosztó számára méltó helyszínül szolgált a Magyar Tudományos Akadémia vári épületegyüttesének kongresszusi terme. A termet megtöltő közönséget Pacher Tibor, a MiniSpaceWorld megálmodója, a versenypályázat kiírója köszöntötte.

A MiniSpaceWorld projekt célja, hogy az űrkutatás és a csillagászat múltját, jelenét és jövőjét szórakoztató módon, vasúti terepasztalrendszerhez hasonlítható módon felépített modellvilágokban, szabadidős tevékenység keretében mutassa be minél több embernek, elsősorban az ifjúságnak. Az idén nyáron meghirdetett „Távoli világok - A sci-fi mestermunkái” című nemzetközi pályázatra a modell- és terepasztal-kiállítás science-fiction részlegének megtervezésével lehetett nevezni. A felhívásra végül négy magyar, egy angol és egy német csapat nevezett. Mindegyikük más-más alapötletből kiindulva, eltérő szemlélettel, de egyaránt magas színvonalon oldotta meg a feladatot. Mi sem igazolja ezt jobban, mint hogy az este végén mindegyik csapat valamilyen elismeréssel térhetett haza a díjkiosztó gáláról.

A műsor első részében – a megjelent vendégek bemutatását követően – Gáti Oszkár színművész olvasta fel Ray Bradbury Az űrhajó című novelláját. Az est folyamán a megjelentek többször élvezhették Barbara Buchholz (Németország) teremin játékát is.

A zsűri elnöke, Herbert W. Franke professzor (Németország) rövid beszédében arról szólt, hogy milyen fontos szerepet játszik a tudományos-fantasztikus irodalom a tudomány eredményeinek „társadalmasításában”, a figyelem felkeltésében. A zsűri tagjai közül el tudott még jönni Budapestre Patrick Gyger (Svájc), a Máshol Háza (Maison d’Ailleurs) – Science-fiction, utópia és különleges utazások múzeuma igazgatója és kurátora.


Csoportkép a versenyzőkről és a vendégekről. (Fotó: Trupka Zoltán)

A Fővárosi Önkormányzat által felajánlott Budapest Különdíjat Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes adta át. Ezt az elismerést az a hazai pályamű kapta, amelyre a legtöbb közönségszavazat érkezett. A nyertes Team Wolf's Freedom jutalma, hogy elképzeléseit egy fővárosi szervezésű szakmai rendezvényen, 2010 kora tavaszán részletesen is ismertetheti.

Az MSW weboldalán regisztrált felhasználók körében tartott szavazáson holtversenyben két csapat végzett az élen: a Team Metamorphoses (Magyarország) és a Team PARADRON (Németország).

A szakmai zsűri által odaítélt harmadik díjat a Team Black Hole (Magyarország) nyerte. A bírálók nem tudtak dönteni két másik csapat kitűnő pályaműve között. Így második helyezettet nem hirdettek, az első díjat pedig megosztva kapta a Team Maximegalon (Nagy-Britannia) és Team SpaceLemur (Magyarország). Néhány mondatban és néhány kép erejéig mindegyik csapat lehetőséget kapott arra, hogy röviden bemutassa pályaművét a közönségnek.



Egy-egy kiragadott áttekintő kép a két első díjas munkából (Team Maximegalon - fent, Team SpaceLemur - lent). A pályamunkák részletei megtekinthetők a MiniSpaceWorld weboldalán.

A MiniSpaceWorld versenypályázat támogatói: Talentis Group, Bonn-Hungary Elektronikai Kft, Gravír Expressz Kft, Damisol Kft, Magyar Numizmatikai Társulat, Borpalota Kft, Tallér Nyomda, KipCor Kft, Magyar Asztronautikai Társaság. Az esemény médiatámogatói az Űrvilágon kívül a Galaktika magazin és a THE portál voltak.

Ami a MiniSpaceWorld kezdeményezés közeljövőjét illeti, a Mosonmagyaróváron épülő Futura kiállításon, az egykori gabonaraktár épületében helyet kap egy kb. 60-80 m2-es terepasztal csillagászat és Hold témával. A hírt Mosonmagyaróvár polgármestere, Szabó Miklós személyesen jelentette be a díjkiosztó ünnepségen.

Készül az MSW Mobile, egy hordozható, kb. 1,5 m × 2,5 m-es, Hold témájú vitrin is, amelyet változatos helyeken – például bevásárlóközpontokban – lehetne felállítani.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024