Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

„Apró kék pont a rajz jobb felső sarkában”
Új kiállítás a Planetáriumban

(Rovat: Álmuk a világűr, Korszerű oktatás - 2004.12.09 02:43.)

Alig ért véget a tudomány nyomait népszerűsítő kiállítás, a Planetáriumban újabb megnyitóra került sor. Ezúttal a Mars Society Magyar Tagozata „Az első emberes Mars-expedíció” címmel kiírt rajzpályázatára beérkezett legszebb munkákat tekintheti meg az érdeklődő.

A Mars Society Magyar Tagozata (MSMT) igen aktívnak mutatkozott az elmúlt hónapokban. Megalakulása után egy professzionális honlappal köszöntötte a közönséget, majd a jó tudományos ismeretterjesztés minden kritériumának megfelelően, naprakészen beszámolt napjaink Mars-kutató szondáinak (főként a Spiritnek és az Opportunitynak) legújabb eredményeiről. S hogy a jövő kutatói már most bemutatkozhassanak, egy, az emberes Mars-expedícióval kapcsolatos rajzpályázatot hirdetett meg. A pályázatok eredményhirdetésére és első bemutatására a szintén a Mars Society által szervezett I. Magyar Mars-találkozón került sor.

A pályázat igen sikeres volt, több mint 250 munka érkezett. A legtöbb rajz vagy festmény volt, de voltak „újabb” adathordozók is: számítógépes grafika, videófájl, hangfájl. Sőt, a legkreatívabbak három dimenzióban készítették el pályaművüket.

December 7-én a hazai sajtóban is külön dicsért rajzpályázat (volt újság, ami a Mars-találkozó kapcsán csak a rajzokról számolt be) egyfajta utazó kiállítássá vált, melynek így második színhelye a Budapesti Planetárium lehetett.

A Planetáriumban legalább január végéig megtekinthető kiállítás átadásán először dr. Horváth András igazgató köszöntötte a szép számmal megjelent pályázókat és (mivel túlnyomó részük még iskolás volt) szüleiket. A csillagász elmondta, mennyire örül, hogy a Magyar Asztronautikai Társaság ifjúsági csoportjaként is működő MSMT ilyen jól működik, s hogy a csillagászati-űrkutatási ismeretterjesztésből ennyire kiveszi részét.

Sik András, az MSMT egyik alapítója, s a pályázat egyik szervezője köszönetet mondott a lehetőségért, s utalt rá, a több mint 250 pályázó között fővárosiak és vidékiek vannak, de igen szép számmal képviseltették magukat határokon túli magyar diákok is. Elmondta, hogy az elbírálás három fő szempontja a kreativitás, a tudományos hitelesség és a művészi igény volt, s hogy két korosztályban, a 14 éven aluli, s az azon felüliek körében választották ki az első három-három helyezettet, valamint a további díjazottakat.


Sik András külön kiemelte azokat az iskolákat, ahonnan több pályázó is küldött be anyagot. Így – a teljesség igénye nélkül – az Éltes Mátyás Általános Iskolát és Diákotthont Mosonmagyaróvárról, a kapuvári Felsőbüki Nagy Pál Gimnáziumot, a Farkas László Általános Iskolát Kelebiáról és a Vak Bottyán Általános és Szakképző Iskolát, Gimnáziumot Simontornyáról.

A megnyitó alkalmával oklevelek átadására is sor került. Csengeri Tímea, a kiállítás másik főszervezője (szintén az MSMT alapító tagja) adta át az elismeréseket. Első három helyezést értek el: Gurubai Gina Tímea (I. helyezett), Pesti Donát és Flaskó Tamás (II. helyezett), valamint Pingiczer Gábor (III. helyezett) a 14 éven aluliak között, továbbá Örkény Dávid (I. helyezett), Lukács Zoltán (II. helyezett), valamint Münz Péter és Sipos Richárd (III. helyezett) a 14 éven felüli korosztályban.


Horváth András a megnyitó ünnepség után minden résztvevőnek meglepetést okozva, meghívott minden pályázót és a megnyitáson megjelenteket a Planetárium néhány perccel később kezdődő műsorára.

Hogy látják az iskolások a Mars-utazást? Erről a kiállított képek hibátlanul számolnak be. Ízelítőül álljon most itt pár sor a hét éves Pesti Donát rajzhoz csatolt leírásából (aki a részletes magyarázatot hangfájlra mondta fel):

„A rajz jobb felső sarkában egy apró kék pont látható: ez a Föld. Ahogy a Mars vörösnek látszik a Földről, úgy a Föld kékesnek látszik a Marsról. A Nap kisebbnek látszik mint a Földről, mert a Mars messzebb van a Naptól. (…) Barna szoba: lakóterület. Itt található egy függőfolyosó, melyben hat ágy található, mert hat embernél többet nem küldenék ki. A függőfolyosó alatt hat összecsukható szék található, konyha főző-sütő résszel, edényekkel, csappal.”

A kiállítás minden nap nyitvatartási időben, díjtalanul megtekinthető. A látogatók a Mars Society rajzpályázata mellett a Planetárium állandó kiállítását is megtekinthetik. Javasoljuk, a kiállításra vigyék el gyermekeiket, pedagógusok tanítványaikat, s kössék egybe a Planetárium egyre bővülő kínálata egyik műsorának megtekintésével. (A Planetárium decemberi különleges ajánlata a „Betlehemi Csillag” című bemutató.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024