Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

25 éve történt:
Ismerje meg Berci egyik űrhajóját!
(2. - befejező - rész)

(Rovat: A Szojuz és a Progressz, Magyar a világűrben - 2005.06.02 09:34.)

Farkas Bertalanék visszatérésre használt űrhajója ma a Közlekedési Múzeumban látható. Javasoljuk, hogy - cikkünkkel a kezükben - látogassák meg! (Persze, ha a cikket bemagolják, akár el is kápráztathatják Családjukat, vagy Barátaikat...)

Az 1. ábra a parancsnoki pult további részeit szemlélteti. Az óra melletti nyomógombok a legfontosabb parancsokat adják ki. Ezekből négy piros színű, a többi fehér. A felső két gombbal vészhelyzetben másodpercek alatt szét lehet választani az űrállomást és az űrhajót, míg a második piros sorral a főhajtóművet lehet be- és kikapcsolni. E fontos egységek véletlen működését egy blokkolórendszer küszöböli ki, amelyet az alattuk lévő billentyűpárral lehet működésbe hozni. Ha a rendszer bekapcsolt állapotban van, akkor a kiadott parancs - például egy hajtóműindítás - nem teljesül. Az alattuk lévő négy nyomógomb a berepülőmérnök és a kutatóűrhajós pultjának a ki- és bekapcsolására szolgál. A két legalsó billentyűvel készíthetik elő bekapcsolásra a tartalék akkumulátorokat (melegíteni kell, hogy üzembiztosak legyenek).



1. ábra: A parancsnoki pult közép része

A pulttól jobbra építették be a távolság- és a sebességjelzőt. Ez az űrállomás megközelítésekor lép működésbe a lokátor jeleitől (az időkésleltetésből a távolságot, a dopplerfrekvencia alapján a közelítési sebességet mutatja).

A 2. ábra bal oldalán egy kombinált, elektromos műszer helyezkedik el. Feladata információk közlése a gázelemző berendezés paramétereiről, a hajtóanyagnyomás nagyságáról. Az űrállomás megközelítésekor monitor képernyőként dolgozik. Pályamódosítási manőverek során leszálláskor a program fázisait mutatja, hogy adott időimpulzusra milyen automatikus jelet küld az irányítórendszernek, milyen műszereket kapcsol be, vagy ki az előre betáplált program szerint. Mellette egy impulzusszámláló- és kiadó-rendszer van. Ezzel lehet programozott fordulatokat végrehajtani a fő giroszkóp tengelyeinek elfordításával. A bal felső számláló segítségével előre be lehet állítani a kiadandó hajtóműimpulzus nagyságát m/s mértékegységben, míg a jobb oldali számláló a megmaradó impulzusmennyiséget jelzi. (Leszállás előtt mintegy 120...140 m/s-nyi fékezéshez szükséges hajtóanyagnak kell maradnia, hogy a Szojuz le tudjon fékezni).



2. ábra: A parancsnoki pult jobb oldala



3. ábra: A kutatóűrhajós előtti pult

A számlálók fölötti műszer az űrruhákat tápláló ballonokban uralkodó nyomásértékeket mutatja A számlálók alatt látható öt nyomógomb közül az egyedülálló a vészhangjelzés kikapcsolására, - ettől természetesen a kiváltó ok nem szűnik meg, azt még meg kell keresni - a mellette lévő két billentyű pedig a jelzőlámpák ellenőrzésére szolgál A két alsó gombbal a fő- és tartalék akkumulátorok között lehet választani. A műszerkomplexumot jobboldalt a kutatóűrhajós táblája zárja le, melynek működése megegyezik a baloldali pulttal (3. és 4. ábra).


4. ábra: A kutatóűrhajós jobb oldali pultja

A Szojuz űrhajó (7K-T) vezérlőpultját tizenkét évi szolgálat után korszerűsítették, számítógépet építettek be. Továbbfejlesztett változata ma is használatos a Szojuz-TM és -TMA űrhajókban. A régi Szojuz ma már múzeumi tárgy, - a Közlekedési Múzeum egyik csarnokában tekinthető meg - de szívünkhöz azért ez az űrhajó áll a legközelebb…

Szöveg: Dr. Magyari Béla - Schuminszky Nándor
Fotók: Schuminszky Nándor


5. ábra: Schuminszky Nándor 25 évvel és 25 kilóval korábban
a Szojuz-35 fedélzetén, természetesen a parancsnok helyén…

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024