Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Égi laboratórium: 25 éve ért véget a Skylab program (2. rész)
(Rovat: A Skylab űrállomásprogram, Minden jó, ha a vége jó... - 2004.07.09 11:45.)

A Skylab 1973. május 14.-én startolt el a holdexpedíciókhoz használt 39A indítóállásról. A NASA ezen startja azonban messze nem volt olyan sikeres, mint a megelőző egy évtized startjai: a program kis híján kudarcba fulladt.

A repülés 63. másodpercében gigantikus vibráció futott végig az űreszköz törzsén, amely károsodásokhoz vezetett. Levált az űrállomás külsejének egy darabja (a mikrometeorit- és hőpajzs), ráadásul leválásakor a hatalmas lemez magával ragadta az egyik napelemtáblát is, míg a másikat az össze-vissza görbült törmelék nem engedte kinyílni. A sérülten pályára állt űrállomás válságos helyzetbe került: az elvesztett és a ki nem nyílt napelemtáblák nem termeltek áramot, mindössze a napobszervatórium szélmalomszerű kis napelemei működtek, de ezek kapacitása még a minimális áramigény fedezésére sem voltak elegendőek. A Skylabet az irányítás a „normális” (napra merőleges) helyzethez képest 45°-ban kénytelen volt megdönteni, mert a túlmelegedés egy-két napon belül tönkretett volna mindent. A hőpajzs hiányában még eme áthidaló megoldás ellenére is 40 fok fölé emelkedett a belső hőmérséklet.

Az első legénység másnapra tervezett startját azonnal elhalasztották és a seregnyi mérnök a Skylab megmentésén kezdett el dolgozni. Mindössze hét nap kellett hozzá, hogy elkészítsenek egy napvédő fóliát, amelyet a sérült rész fölé kifeszítve megmenthetőnek tűnt a Skylab. Az első legénységre várt a feladat, hogy azt felszerelje.

Folytatjuk…

Dancsó Béla

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024