Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Radarműholdas adatok Ukrajnának
(Rovat: A nemzetbiztonságért - 2022.08.19 06:15.)

Az ICEYE cég pályán levő műholdjai egyikének adatai teljes egészében az ukrán kormány rendelkezésére állnak.

A finnországi székhelyű, a világ legnagyobb műholdradaros (synthetic aperture radar, SAR) konstellációja felett rendelkező ICEYE cég a Szerhij Pritula ukrán politikus és tévés személyiség nevével fémjelzett jótékonysági alapítvánnyal (Serhiy Prytula Charity Foundation) kötött megállapodást. Eszerint az ICEYE egyik, már pályán levő műholdjának megfigyelési adatai felett teljes egészében az ukrán kormány rendelkezhet. A műhold irányítását természetesen továbbra is az ICEYE végzi. (A dolog iróniája, hogy akár meglehet: az átadott műhold annak idején épp Oroszországból indult, ugyanis ilyenre is volt példa, ráadásul nem is egyszer az ICEYE rendszerének kiépítése során. – A szerk.) Az alapítvány 17 millió dollárt fizetett a lehetőségért. A feltételek közt az is szerepel, hogy az ICEYE az ukrán fegyveres erők számára fontos területek fölött elrepülő többi radaros műholdjának adatait is rendelkezésre bocsátja.


A Kercsi-szoros fölött átívelő híd egy ICEYE műhold radarképén. (Kép: ICEYE)

Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, Szerhij Pritula alapítványa adománygyűjtésbe kezdett, hogy segítse az ukrán hadsereg tevékenységét. Pritula egyébként már 2014 óta támogatta a fegyveres erőket, de a mostani háborús időszakban kiterjesztette tevékenységét. Az alapítványnál eddig több mint 53 millió dollárt gyűjtöttek össze, például török Bayraktar TB-2 típusú harci drónok és más haditechnikai, kommunikációs eszközök, gyógyszerek vásárlására, valamint a harcokkal érintett területeken humanitárius segítségnyújtásra.

Az ICEYE az a szervezet, amely jelenleg folyamatosan, a leggyorsabb visszatérési idővel (a Föld bármely pontjára vonatkozóan egy napon belül többször is) képes jó minőségű SAR adatokat szolgáltatni, kereskedelmi alapon. Az apertúraszintézis elvét használó műholdradaros technika nagy felbontással tudja leképezni a felszínt, miközben „átlát” a felhőzeten is, amire az optikai földmegfigyelő műholdak nem alkalmasak. Ráadásul radarral nem csak nappal, de éjjel is dolgozhatnak. A cég eddig összesen már 21 darab X-sávú radaros mikroműholdat juttatott alacsony Föld körüli pályákra (egyes korábbi startokról az alább megadott cikkeinkben tettünk említést).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024