Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A második Qased rakéta
(Rovat: A nemzetbiztonságért - 2022.03.09 12:15.)

Március 8-án sikeres műholdindítást hajtottak végre Iránból, egy katonai célú távérzékelő űreszköz került alacsony pályára.

Az Iráni Forradalmi Gárda Noor-2 nevű kis műholdja egy Qased rakétával indult március 8-án, magyar idő szerint 6:06 körül. A követési adatok szerint kb. 500 km magas, 58°-os hajlásszögű pályára került. Maga a műhold egy 6 egységes (6U) CubeSat, a téglatest méretei 30 cm x 20 cm x 10 cm. Műszaki paramétereiről nem sokat tudni, egy földmegfigyelésre alkalmas kamera lehet rajta. A Noor-1-hez képest továbbfejlesztett űreszköz várható élettartama 3 év. Elődjét 1 éves működésre tervezték, de még most is aktív.


A Noor-2 műhold startja Iránból. Az eseményről előzetesen nem, csak a műhold pályára kerülése után közöltek információt. (Kép: WANA / Reuters)

A Qased típusú rakétát az első Noor műholddal (a név jelentése: fény) majdnem két évvel ezelőtt, 2020 áprilisában indították. Azóta nem is történt sikeres űrindítás Iránból, bár a Simorgh rakétával legalább két alkalommal próbálkoztak.

A második műhold sikeres felbocsátása jelentős siker az iráni hadsereg számára, a nemzetközi közösség viszont aggodalommal figyelheti az ország rakétaprogramjának alakulását. Helyi hírügynökségi jelentések szerint az elkövetkező évekre több hasonló startot is terveznek Iránban. Hosszabb távon a geostacionárius pálya elérését is célul tűzték ki. Amerikai katonai vélemények szerint a műholdindításra alkalmas rakéták technológiája nagy hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétákhoz is hasznosítható, amelyekre elvileg nukleáris robbanófejek is kerülhetnek. Teherán céfolja, hogy ilyen szándékaik lennének. A mostani esemény akkor történt, amikor az iráni atomprogramról Bécsben folyó tárgyalások kritikus fázisba jutottak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024